Warszawa

Warszawa

Warszawa, stolica Polski położona w województwie mazowieckim, największe polskie miasto będące ważnym ośrodkiem politycznym, naukowym, gospodarczym, a także kulturalnym w całym kraju. Liczne zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, a także bardzo dobrze rozbudowana baza noclegowa sprawiają, iż miasto jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez polskich, ale również zagranicznych turystów, polityków oraz znane osobistości z pierwszych stron gazet. Przed przyjazdem do Warszawy warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o tym przepięknym, nadwiślanym mieście.

Położenie

Warszawa położona jest w województwie mazowieckim w dosyć niedalekiej odległości od Kampinowskiego Parku Narodowego. Przez sam środek miasta przepływa rzeka Wisła dzieląca Warszawę na dwie części połączone ze sobą licznymi mostami. Lewobrzeżna część stolicy Polski znajduje się na Równinie Warszawskiej, natomiast pozostała część Warszawy położona jest w Kotlinie Warszawskiej, Dolinie Środkowej Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej. Warszawa to największe polskie miasto pod względem liczby ludności, w związku z tym jest ono dosyć rozległe przez co, aby je zwiedzić w całości, należy na to poświęcić naprawdę sporo czasu.

Najważniejsze fakty historyczne

Warszawa może się poszczycić bardzo bogatą historią sięgającą około XII-XII wieku, kiedy to w tym mieście powstał dwór książąt mazowieckich. Podczas wyboru Zygmunta III Wazy na króla zadecydował on, iż miejscem jego rezydencji będzie właśnie Warszawa, przez co przeniesiono do niej z Krakowa wszystkie urzędy centralne, a sam władca zamieszkał wówczas w Zamku Królewskim. W tym czasie Warszawa zaczęła się powoli rozwijać, jednak wojna polsko-szwedzka doprowadziła do zniszczenia miasta, które zaczęto powoli odbudowywać. Z pewnością jednym z ważniejszych faktów było uchwalenie 3 maja 1791 roku konstytucji Rzeczypospolitej podczas zwołanego w Warszawie Sejmu Czteroletniego. W XIX wieku na terenach Warszawy wybuchło kilka powstań (listopadowe, styczniowe), a także bitw. Podczas I Wojny Światowej Warszawa znajdowała się pod okupacją niemiecką a wojska rosyjskie, które zaczęły wycofywać się na wschód, wysadziły cztery warszawskie mosty łączące brzegi Wisły. Przełomowym momentem w całej historii Warszawy była z pewnością II Wojna Światowa, podczas której doszło do masowej eksterminacji warszawian, a w 1940 roku utworzono getto, którego mieszkańców wywożono do obozu zagłady w Treblince. Miasto uległo w tych czasach znacznemu zniszczeniu, jednak z czasem najważniejsze obiekty zostały odbudowane.

Najważniejsze zabytki

W 1980 roku historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast do rejestru zabytków wpisano najważniejsze budowle, które do dziś są chętnie zwiedzane przez prawdziwe tłumy turystów. Najbardziej znanym warszawskim zabytkiem jest Zamek Królewski i plac Zamkowy będący niegdyś siedzibą książąt mazowieckich. Zamek został wzniesiony na przełomie XVII i XVII wieku jednak obecny jego kształt jest wierną rekonstrukcją budowli, która podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu. W 1644 roku przed zamkiem postawiono słynną kolumnę Zygmunta III Wazy na cześć słynnego władcy. Stare Miasto to kolejne bardzo ważne miejsce, które podczas wojny również uległo zniszczeniu, jednak dzięki odbudowie do dziś można podziwiać wiele zabytkowych budowli, wśród których warto wymienić przede wszystkim archikatedrę Św. Jana Chrzciciela, barokowy kościół jezuitów, Barbakan, a także liczne kamieniczki znajdujące się przy Rynku Starego Miasta. Wśród innych zabytkowych budowli warto również zwrócić uwagę na Pałac Saski, renesansowy pałac Zamoyskiego, a także Zamek Ujazdowski, w którym obecnie swoją siedzibę ma Centrum Sztuki Współczesnej.

Ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne

Warszawa słynie z wielu ciekawych miejsc, jednak najpiękniejszym są z pewnością Łazienki Królewskie, które powstały w II połowie XVIII wieku. Centralną budowlą Łazienek Królewskich jest przepiękny Pałac Na Wyspie otoczony stawem i połączony z lądem dwoma mostami. Wystrój wnętrz łączący zarówno obrazy malarskie, jak i ciekawe prace rzeźbiarskie to jeden z powodów, dla którego warto wybrać się właśnie w to miejsce. Jeśli chodzi o pozostałe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Warszawy, to warto również zwrócić uwagę na Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Ogród Saski, Muzeum Narodowe, Krakowskie Przedmieście, przy którym znajduje się Pałac Prezydencki, a także Multimedialny Park Fontann.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Warszawa może poszczycić się bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową, a także zapleczem gastronomicznym. Na terenie miasta znajduje się wiele ekskluzywnych hoteli, apartamentów, hosteli, schronisk, a także campingów, dzięki czemu każdy turysta z pewnością znajdzie tutaj coś na swój portfel zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to w mieście można znaleźć restauracje serwujące dania nie tylko kuchni polskiej, ale również japońskiej, włoskiej, chińskiej, arabskiej, wegańskiej, wegetariańskiej itp. Będąc w Warszawie, z pewnością warto wybrać się do restauracji, które należą do najpopularniejszych polskich kucharzy, czyli Roberta Sowy czy też Karola Okrasy, jednak warto również zobaczyć restaurację Magdy Gessler „U Fukiera”, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu znanych osobistości z różnych stron świata. Z punktu widzenia każdego turysty Warszawa to jedno z ciekawszych miast nie tylko ze względu na liczne zabytki i atrakcje turystyczne, ale również z uwagi na łatwy dojazd. Warszawa posiada liczne połączenia autokarowe oraz kolejowe z wszystkimi największymi polskimi miastami. Przez miasto przebiegają ponadto liczne drogi krajowe, wojewódzkie, a także ekspresowe czyniąc to miasto prawdziwym centrum na mapie Polski. Niecałe 8 km od centrum miasta znajduje się Lotnisko Chopina, które obsługuje połączenia lotnicze z największymi światowymi stolicami.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Warszawie.

Aktualności

-
Muzeum Łazienki Królewskie
Warszawa, ul. Agrykoli 1

W ramach projektu „Kino i sztuka” zostanie zrealizowany cykl „Kina w Łazienkach” w wakacyjne poniedziałki (lipiec i sierpień). W Amfiteatrze za darmo będzie można obejrzeć filmy europejskie i amerykańskie. Już 3 lipca zostanie wyświetlona pierwsza produkcja. Będzie to film „Pina” w reżyserii Wima Wendersa. Jest to opowieść o znanej niemieckiej tancerce i choreografce – Pinie Bausch. Miała ona duży wpływ na rozwój teatru tańca. Zmarła w 2009 roku po zdiagnozowaniu u niej raka.

 

Wstęp wolny

Parking przy ulicy

www.facebook.com/events/1090885697710456

-
Bielański Ośrodek Kultury
Warszawa, ul. Goldoniego 1

Dla wszystkich chętnych znających taniec jazzowy choć w stopniu minimalnym Bielański Ośrodek Kultury w Warszawie przygotował możliwość wzięcia udziału w cyklu letnich warsztatów tańca jazzowego. Cały warsztat to aż 6 godzin tańca, rozłożonych na trzy spotkania z trzema różnymi instruktorami. Pierwsze odbędzie się 26.06, następne 28.06, a ostatnie 30.06. Instruktorzy to Marcin Furga (latin jazz), Katarzyna Pilitowska (lirycal jazz) i Santi Bello (broadway jazz).

 

Wstęp: 50 zł

Parking przy ulicy

www.facebook.com/events/301770560235789

Zapisy: pilitowska.bok@gmail.com

-
Dawny kompleks szkół im. K. Hoffmanowej
Warszawa, ul. E. Plater 31

Tym razem Big Book Festival odbywa się pod hasłem – Powrót do początku. Podczas spotkań i wydarzeń przez 3 dni odkrywać będziemy na nową Wielką Brytanię z zaskakującymi gośćmi. Otwarcie całej imprezy to spektakl multimedialny „Miłość” ze specjalnym udziałem Marii Peszek (wymagane bilety). W czasie wydarzenia będziemy mogli posłuchać wielu interesujących wykładów, np. na temat „Zbrodni, które wstrząsnęły Wielką Brytanią”, „Spokoju ducha dla młodych i dojrzewających”, „Miłości w czasach paranoi” czy „Byciu mężczyzną”.

 

Wstęp wolny, wydarzenie otwarcia (spektakl „Miłość”) - 15 zł

Parking przy ulicy

www.facebook.com/events/1848129798768908

 

prognoza pogody

dzisiaj
25 ℃
min. 22 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
lekki deszcz
jutro
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 22 ℃
opady 1.22 mm
lekki deszcz
pojutrze
19 ℃
min. 13 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
2017-06-28
29 ℃
min. 20 ℃
maks. 29 ℃
opady 13.09 mm
intensywny deszcz
noclegi w Warszawie

noclegi w Warszawie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!