Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Skansenu Gotwaldówka w Lądku Zdroju

Skansen Gotwaldówka w Lądku Zdroju

Skansen Gotwaldówka to niezwykle interesujące miejsce, które z pewnością powinno znaleźć się na liście ciekawych atrakcji do obejrzenia dla tych wszystkich, którzy wybierają się w rejon Kotliny Kłodzkiej.

Historia miejsca

Skansen Gotwaldówka został otwarty w 2003 roku. Znajduje się w zabudowaniach gospodarskich, które datowane są na XIX wiek. Jednakże już wcześniej, prawdopodobnie za czasów wojen husyckich istniały tutaj budynki, które były przebudowywane lub na ich ruinach wznoszono nowe. Całe gospodarstwo uznane jest za zabytkowe i nie tylko jego wygląd zewnętrzny, ale także wnętrza utrzymane są w stylu gospodarstwa z XIX wieku.

Nazwa pod jaką obecnie znany jest skansen, Gotwaldówka, pochodzi o nazwiska jednego z poprzednich właścicieli tego obiektu, Gotwalda. Jego rodzina przez wiele lat była związana z tym miejscem i jego okolicą, o czym świadczyć może między innymi duża ilość nagrobków na przykościelnym cmentarzu, jak również informacje, jakie można na nich znaleźć. Warto pamiętać, iż dawniej na nagrobkach umieszczano szereg informacji przede wszystkim o funkcjach, jakie pełniła zmarła osoba.

Gotwaldówka obecnie

Obiekt obecnie jest systematycznie odnawiany, dlatego też nie wszystkie pomieszczenia dostępne są dla zwiedzających. W wielu bowiem wciąż trwają prace mające za cel przywrócenie im dawnej świetności. Wewnątrz pomieszczeń można podziwiać między innymi słynne koronki śląskie, a na ścianach przepiękne grafiki Ericha Fuchsa. Artysta ten, zamieszkujący w okolicy do 1945 roku, stworzył bardzo wiele dzieł, przedstawiających śląski lud gór i jego codzienne życie. Znaleźć tutaj można także rzeźby autorstwa Ewy Beyer-Formeli. Artystka niemalże całe życie związana była z Kotliną Kłodzką, wiele jej prac nawiązuje tematyką właśnie do tych okolic oraz ich mieszkańców. Ponadto kuszą wnętrza, umeblowane i wyposażone w stylu charakterystycznym dla XIX wieku i tego właśnie regionu.

Zwiedzanie

Gotwaldówka do zwiedzania udostępniona jest jedynie w sezonie letnim, od maja do października, od czwartku do niedzieli. Zalecane jest wcześniejsze umówienie wizyty, pod numerem telefonu 74 8147802. Program zwiedzania obejmuje między innymi pokaz pieczenia chleba oraz degustację śląskiego ciasta z kruszonką.

Polecane obiekty w pobliżu Skansenu Gotwaldówka w Lądku Zdroju