Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kanału Ostródzko-Elbląskiego w Ostródzie

Kanał Ostródzko-Elbląski w Ostródzie

Wodne rejsy stanowią niewątpliwie jedną z ciekawszych atrakcji, jakie mogą czekać na turystów. Zwłaszcza dzieci nader chętnie korzystają z takiej możliwości, bo jest ona ogromnym urozmaiceniem różnych wycieczek czy rodzinnych wyjazdów. Ponadto to wspaniała możliwość, aby poznać miejsce z zupełnie innej perspektywy. Korzystając z naturalnych sposobów podróży można się doskonale bawić i nauczyć czegoś nowego.

Kanał Ostródzko-Elbląski

Kanał powstał w latach 1844-1860 i od początku wykorzystywany był głównie w celach handlowych. Dopiero w ostatnich dekadach rozwinęła się na nim sieć turystyczna i rejsy zaczęto organizować także z myślą o turystach. Całkowita długość Kanału Elbląskiego to 84,2 km, natomiast różnica poziomów pomiędzy poszczególnymi jeziorami i akwenami to aż 99,5 m. Kanał posiada cztery śluzy oraz pięć pochylni, a on sam łączy jeziora Druzno i Jeziorak, wpływa do Drwęcy, a przez Kanał Jagielloński i Wisłę łączy się bezpośrednio z Bałtykiem.

Fenomenalne pochylnie

Tym, co wyróżnia Kanał Ostródzko-Elbląski na tle innych tego typu miejsc w całej Europie jest system pochylni łączących poszczególnie akweny wodne na szlaku kanału. Wiodą one bowiem po... trawie, na której umieszczone są szynowe przesuwnice. Statek wpływa na nie, a następnie jest przesuwany w dalszą część trasy na szynach. Zwodowany kontynuuje podróż, a podróżni niekiedy nawet nie dostrzegają różnicy między wodnym a „trawiastym” rejsem.

Informacje dla turysty

Na Kanale Ostródzko-Elbląskim działa kilka różnych firm oferujących usługę rejsu turystycznego po jego wodach. Trasy mają różną długość, jednak standardowy rejs trwa około 2,5 h. Wiedzie od Ostródy do Miłomłyna i odbywa się w obie strony. Rejsy organizowane są wyłącznie w sezonie letnim, od kwietnia do października w weekendy (sobota-niedziela), zaś w lipcu i sierpniu codziennie. Statki wypływają najczęściej co godzinę od 10:00 do 16:00 – powrotne od 12:00 do 18:00.

Koszt rejsu to 50 zł za bilet normalny oraz 43 zł za ulgowy (dzieci od 4-16 lat oraz osoby powyżej 60 lat). Dzieci do lat czterech płyną bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej. Przy dłuższym rejsie z Ostródy do Buczyna (trwa 4,5 h), a koszt wynosi 110 zł za normalny i 85 zł za ulgowy bilet. Rejs tego typu połączony jest dodatkowo ze zwiedzaniem Izby Historii Kanału Ostródzko-Elbląskiego. W obu przypadkach trasy prowadzą przez wszystkie pięć pochylni.

Polecane obiekty w pobliżu Kanału Ostródzko-Elbląskiego w Ostródzie