Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Fontanny Potop w Bydgoszczy

Fontanna Potop w Bydgoszczy

Fontanna Potop to jedna z atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Ma formę wielofigurowej rzeźby o bardzo ekspresyjnym charakterze. Istniała w latach 1904-1943. W 2014 roku fontannę poddano rekonstrukcji i można ją teraz oglądać na północnym skraju Parku im. Kazimierza Wielkiego.

Historia fontanny

Fontannę Potop odsłonięto w 1904 roku. Została sfinansowana w większości ze środków ministerstwa oświaty i kultury Cesarstwa Niemieckiego jako część działań zmierzających do promocji kultury na wschodnich obszarach Rzeszy. Według niektórych historyków budowa tak imponującej fontanny była nagrodą dla Bydgoszczy za uległość w stosunku do zaborców. W czasie II wojny światowej podjęto decyzję o rozbiórce fontanny. Po przetopieniu rzeźby uzyskano około 9 ton brązu, który następnie został przeznaczony na cele wojenne.

W 2004 roku zainicjowano proces rekonstrukcji. Do odtworzenia oryginalnej rzeźby posłużyła jej kopia znajdująca się w rodzinnym mieście autora pierwszego projektu - Ferdinanda Lepckego. Uroczyste odsłonięcie fontanny miało miejsce 26 czerwca 2014 roku. Prace kosztowały łącznie 2,5 mln złotych.

Szczegóły fontanny

Rzeźba przestawia sceny z biblijnego Potopu. Fontannę tworzy grupa ludzi i zwierząt, które próbują uratować się przed podnoszącą się wodą. Figury są bardzo ekspresyjne. Strumienie wodotrysku imitują ulewne deszcze, wody podnoszą się, skazują ludzi i zwierzęta na utonięcie. Centralnym elementem fontanny jest skała, na którą próbują wspiąć się ocaleni szukając ratunku. Rzeźba przedstawia mężczyznę, podtrzymującego mdlejącą kobietę i próbującego pomóc innemu ocalonemu. U stóp skały leży zmarła z wycieńczeniu młoda matka, a obok niej bezradne dziecko. Na mniejszą skałę wdrapała się niedźwiedzica ze swoim młodym w pysku. Na drugiej z mniejszych skał człowiek toczy dramatyczną walkę z ogromnym wężem morskim.

Lokalizacja fontanny

Fontanna Potop znajduje się w Parku im. Kazimierza Wielkiego, niedaleko Placu Wolności. W parku w pobliżu fontanny odbywa się wiele imprez kulturalnych, festiwale oraz koncerty. Imponująca, ekspresyjna rzeźba jest jedną z najciekawszych atrakcji, które można obejrzeć w Bydgoszczy.

Polecane obiekty w okolicy Fontanny Potop w Bydgoszczy