Żywiec

Żywiec

Żywiec stanowi idealne miejsce do wypoczynku dla każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty. Różnorodność oferty jaką przedstawia nam miasto jest tak ogromna, że praktycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. O wypoczynku w Żywcu mogą zatem myśleć osoby bardzo aktywne, lubiące ruch i piesze wycieczki, jak i osoby starsze, którym poruszanie się może sprawiać problem, a które przyjemność czerpią ze zwiedzania i spacerów po mieście.

Lokalizacja

Żywiec to miasteczko leżące w województwie śląskim w Kotlinie Żywieckiej, nad dwoma rzekami: Sołą i Koszarawą, które koniecznie trzeba choć raz w życiu odwiedzić. Leży w samym sercu regionu zwanego Żywiecczyzną i bezapelacyjnie jest jego największą chlubą. Interesującym faktem dotyczącym Żywca, jest to, iż jest to miasto podzielone na 8 dzielnic o dźwięcznych nazwach: Kocurów- Koleby, Moszczanica, Oczków, Podlesie, Rędzina, Sporysz, Śródmieście, oraz Zabłocie, o czym zapewne dowie się każdy turysta studiując topografię miasta w tutejszym muzeum.

Historia i zabytki

Miasteczko powstało na przełomie XIIi i XIV wieku, w związku z czym cieszy się bogatą historią i licznymi zabytkami, które bez wątpienia zainteresują każdego miłośnika architektury, czy zwiedzania z plecakiem. Do budowli, które zdecydowanie trzeba zobaczyć przebywając w Żywcu należy między innymi Nowy Zamek Habsburgów wybudowany w stylu neoklasycystycznym, w którym jeszcze do 2012 roku jedno skrzydło zajmowała prawdziwa księżna- Maria Krystyna Altenburg. Nie jest to jednak jedyny zamek znajdujący się w Żywcu. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także Stary Zamek, w którym od 2005 roku znajduje się Muzeum Miejskie w Żywcu, gdzie podziwiać można ekspozycje historyczne, etnograficzne, przyrodnicze, sztuki sakralnej, oraz rzeźb i medali autorstwa Stanisława Sikory. Jak nie sposób się domyślić, chlubą każdego miasteczka jest Rynek, oczywiście na czele z Ratuszem. Żywiecki Ratusz również może poszczycić się ciekawą historią. Wzniesiony na początku XVIII wieku, pierwszy budynek Ratusza był drewniany i powstał na miejscu kamienicy, która podarowała miastu mieszkanka - Magdalena Kantorowska. Jak nietrudno się domyślić, współczesna wersja Żywieckiego Ratusza nie wiele ma wspólnego z budynkiem XVIII-wiecznym, gdyż tego rodzaju obiektom szczególnie trudno jest przetrwać próbę czasu. W 1868 roku w miejscu budowli drewnianej powstała porządna murowana konstrukcja, która przetrwała dwie wojny i obecnie przeszła gruntowny i pochłaniający mnóstwo środków pieniężnych remont, dzięki czemu bez wątpienia może być uznawała za wizytówkę miasta.

Oczywiście w Żywcu jest o wiele więcej zabytków wartych zobaczenia, do których należą liczne Kościoły, dzwonnica, czy nawet przykościelne cmentarze. Osoby, które lubią tego rodzaju rozrywki, na pewno nie będą narzekać, iż obrały sobie Żywiec za cel podróży.

Atrakcje

Osoby, które wolną spędzać czas szybko i aktywnie, a którym wędrówka po kolejnych zabytkowych kościołach nie sprawia przyjemności, na pewno znajdą w Żywcu innego rodzaju rozrywkę specjalnie dla siebie. Wielbiciele piwa chętnie odwiedzą znany w całej Polsce Żywiecki browar. Na jego terenie znajduje się dostępne dla zwiedzających muzeum, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat współczesnej działalności Browaru, jak i jego historii, która sięga aż drugiej połowy XIX wieku.

Inną atrakcją Żywca, szczególnie upodobaną przez najmłodszych, jest Park Miniatur w Żywcu, w którym zobaczyć można repliki najciekawszych zabytków całego Podbeskidzia. Park Miniatur znajduje się w słynnym i zabytkowym parku zamkowym, w którym oprócz zieleni, skorzystać można z darmowej Stajni Miejskiej i Mini Zoo. Można tu zobaczyć liczne zwierzęta hodowlane, takie jak: kozy, kury, pawie, osiołki, krowy, kanarki, a nawet daniele- prezent od pary prezydenckiej z 2013 roku.

Na terenie Żywiecczyzny znajduje się również Jezioro Żywieckie, uznawane za bardzo dobrze zagospodarowany przez widokowe górskie szlaki turystyczne. Oczywiście, jezioro stanowi szczególną atrakcję dla fanów sportów wodnych, którzy chętnie korzystają z dostępnych na miejscu wypożyczalni wodnego sprzętu i rowerów. Po jeziorze pływają także statki wycieczkowe, zatem możliwość odbycia krótkiego rejsu stanowi kolejną unikalną atrakcję, zwłaszcza dla dzieci. Teren wokół jeziora jest zalesiony, dlatego stał się ulubionym miejscem dla grzybiarzy.

Miłośnicy pieszych wędrówek po górach na pewno chętnie skorzystają z szlaków turystycznych, prowadzących z samego centrum Żywca na szczyty Beskidu Żywieckiego. Planując odpoczynek w Żywcu warto wiedzieć, że Górze Żar, znajdującej się na żywieckim terenie, znajduje się centrum szybownictwa i paralotniarstwa. Zatem jeśli lot paralotnią stanowił w jakimś stopniu dla nas małe marzenie do spełnienia, można spróbować je spełnić, gdyż istnieją ku temu stosowne warunki. Dodatkowym ułatwieniem jest kolejka terenowa, którą można dostać się na szczyt.

Noclegi i gastronomia

Baza noclegowa Żywca jest bardzo bogata i zróżnicowana. Znaleźć tu możemy zarówno hotele, jak i pensjonaty o różnych cenach i w różnych standardach. Oczywiście, w sezonach wysokich- latem i zimną, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsca noclegowego, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Najłatwiej dokonać rezerwacji za pośrednictwem internetu, w którym większość hoteli i pensjonatów przedstawia swoją ofertę klientom.

Żywiec poszczycić się może również szeroką bazą restauracji i knajp. Szczególnym uznaniem wśród turystów cieszą się: Rynek 19 Bistro i Restauracja Browar Krajcar, w którym spróbować możemy regionalnych potraw.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Żywcu.

Mapa

Aktualności

Amfiteatr pod Grojcem
Żywiec, ul. Grojec 50

Męskie Granie to jedna z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych imprez sezonu. Różnorodność stylów, osobowości i gatunków sprawia, że odbiorcami tego muzycznego wydarzenia jest szerokie grono osób w każdym wieku. Koncert w Żywcu będzie imprezą finałową, kończącą maraton występów, który rozpoczął się 8 lipca w Poznaniu. Na głównej scenie zagra m. in. Coma, Monika Brodka, Grubson oraz Organek, a na tzw. „Scenie Ż” - Paweł Domagała, Bownik oraz zespół Sorry Boys. Zapraszamy na koncert pod znakiem ciekawego brzmienia i wielu osobowości.

Wstęp: 190 – 300 zł

Parking: na ulicy

www.meskiegranie.pl/koncerty/zywiec

 

Amfiteatr pod Grojcem
Żywiec, ul. Grojec 50

20 sierpnia w żywieckim amfiteatrze odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. To pierwsza orkiestra w Polsce, która specjalizuje się w takiej muzyce. W świat reżyserów i aktorów przeniosą nas znani i lubiani, m. in. Zosia Nowakowska (Teatr Roma), Juan-Carlos Cano (The Voice of Poland), a także: Kuba Jurzyk, Hanna Okońska, Mateusz Guzowski i inni. Gościem wieczoru będzie Urszula, która wystąpi z koncertem symfonicznym. Artystka znana jest z przebojów tj. Malinowy król, Dmuchawce, latawce i najsłynniejszy – Konik na biegunach. Bilety można nabyć w MCK (Żywiec, al. Wolności 4 od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30). Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz żywieckiego Hospicjum im. s. Faustyny Kowalskiej.

Wstęp: 45 zł w przedsprzedaży, 50 zł w dniu koncertu / dzieci do lat 6 wstęp wolny

Parking: na ulicy

pl-pl.facebook.com/polishfilmorchestra

Miejskie Centrum Kultury
Żywiec, al. Wolności 4

10 sierpnia MCK w Żywcu będzie gościło jednego z najlepszych na świecie perkusistów – Clausa Hesslera. Mówi się, że „dopóki nie pozna się tego człowieka, dopóty człowiek żyje w przekonaniu, że już nic go nie zaskoczy”. To prawdziwy mistrz, który wie na temat perkusji wszystko. Niemiecka precyzja, spokój i opanowanie, skupienie, siła i wiedza – tak można w skrócie opisać talent Clausa Hesslera. Koncert pt. In the circle odbędzie się przy okazji trwających w tym czasie warsztatów dla perkusistów Open Minded Drum Camp.

Wstęp: 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu koncertu

Parking: na ulicy

openmindeddrumming.com

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 8 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.67 mm
lekki deszcz
jutro
20 ℃
min. 5 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
pojutrze
23 ℃
min. 12 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-08-26
27 ℃
min. 17 ℃
maks. 27 ℃
opady 3.05 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Żywcu

noclegi w Żywcu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!