Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Miejskiego w Żywcu

Muzeum Miejskie w Żywcu

Muzeum Miejskie w Żywcu umiejscowione jest w historycznym budynku tego miasta, jakim jest kompleks Starego Zamku i Parku Habsburgów. Jedną z jego ciekawostek jest bogaty zbiór pamiątek cechowych.

Historia powstania

O stworzeniu Muzeum Miejskiego na skutek rosnącej popularności i doceniania znaczenia bogactw regionalnych na początku lat 20. XX wieku marzył miejscowy nauczyciel – Tadeusz Charlewski, którego uczennice zaczęły kontynuować pasję profesorską. Zrzeszone w Kole Krajoznawczym zgromadziły kolekcję przedmiotów etnograficznych, wykonywały także szkice dokumentujące charakterystyczne cechy tutejszego stroju, architektury czy innych przedmiotów powszechnie używanych na Ziemi Żywieckiej. Ich kolekcja weszła w skład pierwszych zbiorów Muzeum Ziemi Żywieckiej otwartego w 1936 roku. Jego prace obejmowały przedmioty do okresu wybuchu II wojny światowej, a także prowadzenie wykopalisk archeologicznych wzbogacających zbiory muzealne.

Ponowne otwarcie muzeum po wojnie nastąpiło jeszcze w 1945 roku, w kolejnym roku zbiory zostały przeniesione do Starego Zamku, którego budowę pierwotną określa się na XV wiek. Będący dawniej głównie budowlą obronną – żywiecki Zamek w trakcie przebudów zyskiwał stopniowo coraz bardziej pałacowy charakter. Dokonana przez Habsburgów przebudowa elewacji w duchu historyzmu zachowana została do dzisiaj.

Zbiory

Muzeum Miejskie w Żywcu prezentuje wystawy stałe oraz czasowe. Wśród stałych ekspozycji warto zwrócić uwagę na dział prezentujący historię i tradycję miasta Żywiec z licznymi zabytkami piśmiennictwa, m. in. Dziejopisem Żywieckim z 1704 roku oraz bogatą kolekcją pamiątek cechowych. W dziale etnograficznym znajduje się rekonstrukcja tradycyjnej izby górali z Żywiecczyzny, ludowe stroje oraz dawne instrumenty. Ponadto do wystaw stałych należą także działy prezentującej wykopaliska archeologiczne, ptaki i ssaki Żywiecczyzny, Konfessaty dotyczący sądów, wydawanych wyroków oraz tortur na tym terenie, a także zbiory sztuki sakralnej Żywiecczyzny.

Zwiedzanie

Muzeum jest czynne w następujących godzinach: poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00, sobota – niedziela 10:00 – 16:00. Ceny biletów: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł, rodzinny (od 3 osób) 40 zł (rodzice i dzieci od 7 do 16 lat), grupowy (od 10 osób) 12 zł od osoby. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć pod adresem www.muzeum-zywiec.pl

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Miejskiego w Żywcu