Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu

Bogata i trudna historia terenów Beskidu Żywieckiego została m.in. pokazana w otwartym w 2011 roku Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu mieszczącym się w poniemieckim bunkrze przeciwlotniczym z 1944 roku. To miejsce warto odwiedzić podczas pobytu na Żywiecczyźnie.

Historia powstania muzeum

Położony obecnie w południowo – wschodniej części województwa śląskiego Żywiec przez lata należał geograficznie do ziem Małopolski. To położenie spowodowało, że przełom XIX i XX wieku był dla mieszkańców Żywiecczyzny czasem dużego zaangażowania w polską walkę o niepodległość, a później udział m. in. w wojnie polsko-bolszewickiej i polsko-czechosłowackiej oraz walkach podczas I i II wojny światowej.

Ten czas walki zbrojnej mieszkańców terenu Beskidu Żywieckiego postanowili upamiętnić we współczesnych nam czasach członkowie Klubu Miłośników Oręża Polskiego „Lech” we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. 14 maja 2011 roku wspólnymi staraniami otworzyli oni Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu. Mieści się ono w dawnym schronie przeciwlotniczym znajdującym się w centrum miasta przy alei Wolności.

Zbiory militarne Żywiecczyzny

W dawnym bunkrze przeciwlotniczym można podziwiać około 300 eksponatów zgromadzonych przez pasjonatów militariów i historii regionalnej. Wśród nich znajdują się m. in. sprzęty i wyposażenie Wojska Polskiego z czasów od I do II wojny światowej, pamiątki po działalności Armii Krajowej na Żywiecczyźnie, dokumenty, wśród nich listy pisane przez legionistów, wystawę poświęconą mieszkańcom Żywiecczyzny, gablotę upamiętniającą dyplomowanego podpułkownika piechoty Wojska Polskiego - Władysławowa Steblika.

Ciekawa jest także rekonstrukcja pomieszczenia sztabowego oficera Batalionu Obrony Narodowej z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. Dodatkowo, w schronie bojowym „Wędrowiec” w położonej nieopodal Żywca Węgierskiej Górce, prawdziwi pasjonaci historii militarnej mogą także oglądać ekspozycje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne: „Batalion ON Żywiec” i „7. Infanterie-Division”. To prawdziwa gratka dla miłośników militariów.

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny czynne jest w godzinach działania Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!