Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Domek Chiński w Żywcu

Noclegi w pobliżu Domku Chińskiego w Żywcu

Domek Chiński w Żywcu

Domek Chiński w Żywcu to wyjątkowo oryginalny, egzotyczny element architektoniczny w otaczającym Stary Zamek parku. Zabytkowa altana dzisiaj służy jako kawiarnia i galeria, w której często można obejrzeć prace miejscowych artystów lub inne zbiory kutlury i tradycji żywieckiej.

Historia powstania Domku Chińskiego

Ta dwupiętrowa, urokliwa budowla, jaką jest dzisiaj Domek Chiński została wybudowana w XVIII wieku w parku, zmieniając jego stylistykę na polecenie rodu Wielopolskich będących nowymi właścicielami Starego Zamku oraz jego terenów krajobrazowych. Domek Chiński był efektem mody na styl chinoiserie pojawiający się w kulturze i sztuce europejskiej od XVII wieku. Elementy kultury chińskiej stały się jednym z elementów rokoko, panującego właśnie w pełni w XVIII wieku. Styl chiński opanował nie tylko porcelanę, będącą jednym z przedmiotów pożądania na bogatych stołach, ale też właśnie altany i pawilony parkowe wznoszone m. in. w ogrodach Kew Gardens w Londynie, Englischer Garten w Monachium czy też w warszawskim Wilanowie.

Altana ogrodowa

Domek Chiński został umiejscowiony w dawnym ogrodzie zamkowym otaczającym budowlę w Żywcu. Założony pierwotnie we włoskim stylu park zamkowy składał się z dwóch części: jednej z kwaterami ogrodowymi i drugiej z regularnym drzewostanem. W XVIII wieku park wraz z zamkiem pod władzą rodu Wielopolskich zyskiwał blask prawdziwie pałacowej rezydencji. Dawny gród obronny w Żywcu został przebudowany zgodnie z tym lżejszym – rokokowym stylem, a w samym parku wyznaczono też kanał oraz właśnie altanę ogrodową - Domek Chiński.

Zbudowany został na planie ośmioboku, z dwoma piętrami i widocznym nad dachu herbem rodu Starykoń należącym do Wielopolskich. Dziś Domek Chiński cieszy oczy zwiedzających park w Żywcu – można tutaj także przysiąść na chwilę nad filiżanką kawy w kawiarni mieszczącej się na pierwszym piętrze altany. Na drugim piętrze zlokalizowana została galeria prezentująca sztukę miejscowych artystów lub elementy zbiorów należących do Muzeum Miejskiego w Żywcu zlokalizowanego w Starym Zamku.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00, sobota-niedziela: 10:00 – 16:00. Szczegółowe informacje są do poczytania pod adresem www.muzeum-zywiec.pl/domek-chinski,3,17.html

Polecane obiekty w pobliżu Domku Chińskiego w Żywcu