Zielona Góra
Zielona Góra to miasto usytuowane w zachodniej części Polski w dolinie rzeki Odry. Zgodnie z podziałem administracyjnym przynależy do województwa lubuskiego. W roku 2015 granice miasta powiększyły się o obszar gminny, a dzięki temu rozwiązaniu Zielona Góra zyskała dostęp do rzeki. Jest to największe miasto w tym województwie.
Krótki rys historyczny
Początków osadnictwa na tych terenach należy upatrywać w X wieku. Wówczas na prawym brzegu strumienia Łęczna istniała osada handlowo-rzemieślnicza. Po lewej stronie wodnego cieku osiedlili się przybysze z Flandrii i Niemiec. Swoją osadę ogrodzili wałem drewniano – ziemnym, a nazwę zapożyczyli od swoich sąsiadów. Tak też zapoczątkowano dzisiejszą Zieloną Górę, której prawa miejskie nadano w roku 1323. Przez miasto przechodziły różne klęski żywiołowe (pożary, epidemie), jak i polityczne (spory możnowładców).
Zielona Góra powiązana była z Dolnym Śląskiem, dlatego też od połowy XIV wieku weszła w posiadanie czeskie. Te lata były dla miasta jednak bardzo korzystne. Kolejni władcy, którzy obejmowali je w posiadanie stale coś przebudowywali i zmieniali. Między innymi zamieniono stare drewniano – ziemne fortyfikacje na nowe, murowane. W czasach przedwojennych miasto było dużym, znaczącym ośrodkiem przemysłowym, posiadającym spory węzeł kolejowy. Szczęście nie omijało miasta w trakcie II wojny światowej, po zawirowaniach wojennych nie było w nim prawie żadnego śladu zniszczeń. Zmiany związane były jedynie z ludnością, ponieważ obecnych mieszkańców wysiedlano do Niemiec. Na ich miejsce sprowadzano natomiast repatriantów z Kresów Wschodnich oraz przybyszów z Wielkopolski. Od roku 1950 kiedy zdecydowano o nowej roli miasta, jako stolicy województwa rozpoczął się dynamiczny rozwój. Zwiększyła się liczba mieszkańców, powstały ważne ośrodki edukacji oraz rozwinęło się życie kulturalno – rozrywkowe.
Zielonogórskie zabytki
W Zielonej Górze w bardzo dobrym stanie zachowała się dawna zabudowa miasta, dlatego koniecznie należy odwiedzić starówkę. Na liście miejsc do zobaczenia powinny się znaleźć miejsca sakralne: konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej pochodząca z II poł. XIII wieku, kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII wieku (początkowo zbór ewangelicki), XX wieczny kościół pw. Najświętszego Zbawiciela (zbudowany jako świątynia ewangelicko-augsburska), kościół i kaplica staroluterańska, kaplica pw Najświętszej Marii Panny oraz cmentarz żydowski.
Obiektami świeckimi, na które z pewnością należy zwrócić uwagę są: pochodzący z XVI wieku ratusz, fragmenty murów obronnych, wieża Łaziebna zwana Głodową (w średniowieczu służyła jako więzienie), czy wieża Braniborska (obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego). Do ciekawych i interesujących zabytków zaliczyć należy także budynki dzisiejszej użyteczności publicznej: sąd wojewódzki, Teatr Lubuski (budynek w stylu modernistycznym), zespoły dawnych tkalni, fabryk włókienniczych czy wytwórni.
Nie tylko zabytki
Muzea, kluby, festiwale i wiele innych miejsc rozrywkowo-kulturalnych to tylko nieliczne atrakcje tego miasta, które przyciągają turystów. Warto wybrać się na jedną z cyklicznych imprez organizowanych w Zielonej Górze np.: Dni kultury żydowskiej, Quest Europe, Festiwal Folkloru, Festiwal Kabaretu czy Festiwal Filmowy. Oczywiście dla wszystkich swoje drzwi otwierają wspomniane muzea (Ziemi Lubuskiej, Etnograficzne, Archeologiczne, Wojskowe, Lalek czy dawnych tortur), galerie sztuki, filharmonia, teatr oraz kluby muzyczne.
Do Zielonej Góry swoim pięknem przyciągają również tereny zielone (liczne parki i skwery) oraz palmiarnia. Ta ostatnia znajduje się w Parku Winnym i jest prawdziwą wizytówką miasta. W środku znajdują się egzotyczne rodzaje roślin (ponad 200 gatunków) i zwierząt (ryby, żółwie). Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest taras widokowy. Kładki znajdują się na wysokości 14 i 18 metrów, co daje możliwość obserwacji nie tylko obiektu i tego co się w nim znajduje, ale również panoramy całej Zielonej Góry.
Dla aktywnych miasto przygotowało plany pieszych i rowerowych wycieczek, cztery skateparki, natomiast aeroklub organizuje skoki spadochronowe. Zimą można skorzystać z wyciągu narciarskiego mieszczącego się na Górze Tatrzańskiej. Kolejną atrakcją miasta jest stadion żużlowy. To na nim zbierają się setki zapaleńców czarnego sportu, by dopingować lokalną drużynę.
Winobranie
Zielona Góra powszechnie znana jest w naszym kraju jako stolica wina. Dzięki swojemu położeniu jest jednym z najlepszych miejsc do uprawy winorośli. Wielką atrakcją miasta jest organizowane we wrześniu winobranie. W trakcie jego trwania (około 7-9 dni) odbywają się koncerty, pokazy, jarmarki i liczne konkursy. Największą atrakcję podczas wrześniowego święta jest korowód idący za królem Bachusem przez główną ulicę miasta. Barwny pochód uatrakcyjniają kuglarze, teatry uliczne, szczudlarze, miejskie organizacje oraz uczniowie szkół. Podczas pochodu na specjalnie przygotowanych platformach prezentują się poszczególne winnice, a obserwujący częstowani są winem.
Baza noclegowa i gastronomiczna
Do dyspozycji turystów jest wiele obiektów noclegowych zlokalizowanych w centrum miasta i na jego obrzeżach. W zależności od wymagań do wyboru są: hotele, pensjonaty, prywatne kwatery, gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy, motele czy też pola namiotowe i kempingowe. Rozbudowana i różnorodna jest zielonogórska oferta gastronomiczna. Wiele restauracji i barów mieści się w centrum miasta. Poza popularnymi lokalami typu fast food natrafić można na kuchnię włoską, azjatycką czy też rodzimą. Z pewnością, żaden turysta nie będzie miał problemu by natrafić na dobrą pizzerię. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, co znacznie ułatwia zwiedzanie i poruszanie się po Zielonej Górze.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Zielonej Górze.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!