Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze

Zielonogórskie Muzeum Etnograficzne ma swoją siedzibę w Ochli. Zajmuje ono obszar 13 hektarów, na których zgromadzono ponad 60 różnych obiektów zabytkowych wiejskiej architektury. Muzeum ukazuje typy architektury ludowej z czterech regionów - Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, Zachodniej Wielkopolski oraz historycznej Bukowiny.

Historia Muzeum Etnograficznego

Muzeum Etnograficzne istnieje od roku 1982. Historia muzealnictwa etnograficznego w tym regionie sięga końca lat 50-tych. Dział Etnograficzny został powołany w roku 1960. Od tej pory systematycznie gromadzono, upowszechniano i opisywano zabytki etnograficzne pochodzące z terenu województwa zielonogórskiego. W tym czasie lokalny Konserwator Zabytków prowadził starania o stworzenie skansenu obejmującego budownictwo ludowe. W 1976 roku skansen włączono do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zbiory zgromadzone przez Dział Etnograficzny przeniesiono do Ochli. W 1977 zwiedzającym udostępniono Zielonogórski Parki Etnograficzny. W 1981 powołano do życia Muzeum Etnograficzne.

Ekspozycja

Skansen prezentuje zabudowę wsi z zachowanym autentycznym układem dróg, lasów, pól i wód. Co ciekawe prowadzi się tutaj uprawę roślin zgodnie z dawnymi technikami płodozmianu. Na polach rośnie owies, żyto, chmiel, winorośl, wiklina oraz owies. Wnętrza zabytkowych obiektów oddają autentyczną kulturę materialną ludności rodzimej oraz osadników, którzy zamieszkali na tych terenach po wojnie. Dużą część zbiorów stanowią sprzęty rolnicze, a także ubiory lodowe, tradycyjne tkaniny i meble. Jest to głównie rękodzieło, świadczące o dużych umiejętnościach oraz wysokim poczuciu estetyki wykonawców. Te przedmioty są jednym z najważniejszych wyznaczników regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Muzeum Etnograficzne utrzymuje także kontakty z regionalnymi artystami i posiada interesujące zbiory współczesnej sztuki ludowej. Na terenie skansenu znajdują się dwa obiekty unikatowe. Jest to budynek mieszkalny z Potrzebowa datowany na rok 1675, najstarsza tego typu konstrukcja w kraju, a także pochodząca z XVIII wieża winiarska z Budachowa.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-15:00. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł. Szczegółowe informacje można poczytać na stronie: http://www.muzeumochla.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze