Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Konkatedry św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Zielona Góra jest miastem z bogatą historią, po której zachowało się do dzisiaj wiele interesujących obiektów. Najstarszym, a przy okazji jednym z najważniejszych zabytków jest konkatedra Świętej Jadwigi Śląskiej, mieszcząca się przy ul. Adama Mickiewicza oraz Kościelnej.

Historia

Parafia pw. Świętej Jadwigi powstała prawdopodobnie w październiku 1294 roku. W tym samym roku ukończono budowę kościoła, którego wznoszenie rozpoczęto w 1272 roku. Budynek ufundował książę Konrad Głogowski, który jednak nie doczekał jego ukończenia. Reszty prac dopilnował jego syn – Henryk Głogowczyk. Aż do 1427 roku sytuacja świątyni była niezmienna, jednak wtedy książę Henryk IX zdecydował się na przekazanie świątyni konwentowi augustiańskiemu. W 1544 roku świątynię przejęli protestanci. W czasie wojny trzydziestoletniej status fary nie był do końca ustalony, a dodatkowo ciągle pojawiały się spory o prawo do korzystania z tutejszego cmentarza. Dopiero ustalenia pokoju westfalskiego sprawiły, że sytuacja się wyklarowała. Kościół wrócił wtedy w posiadanie katolików. W 1992 roku kościół św. Jadwigi uzyskał status konkatedry.

Pożary i przebudowy

Kościół kilkukrotnie niszczony był przez ogień, jednak za każdym razem decydowano się na jego odbudowę. Zmieniano przy tym jednak styl poszczególnych elementów. Pierwszy poważny pożar strawił część świątyni w 1419 roku. Po tej odbudowie zostały do dzisiaj gotyckie elementy – arkady międzynawowe oraz przypory. Kolejne pożary miały miejsce w 1582, 1627 oraz 1651 roku. Ten ostatni był tak poważny, że odbudowa trwała ponad 20 lat. W jej trakcie zmieniono wygląd dachu oraz kształt okien. Sto lat później zniszczeniu uległa natomiast kościelna wieża, którą odbudowano w 1832 roku w stylu klasycystycznym. Niedaleko znajduje się również budynki plebanii oraz wikarówki.

Wnętrza

W środku także zachowało się kilka pamiątek po dawnych wiekach. Trzeba wspomnieć koniecznie o rzeźbach Anny Samotrzeć oraz Świętej Jadwigi. Interesujące są także inne elementy np. drewniany chór z 1672 roku oraz XIX-wieczna ambona i ołtarze. Na początku XX stulecia pojawiły się w świątyni organy. Z tego samego wieku pochodzą również witraże oraz ołtarz główny. Ostatni większy remont miał miejsce na przełomie wieków, gdy zdecydowano się m.in. na odmalowanie wnętrz.

Bardziej szczegółowe informacje do znalezienia na http://konkatedrazielonagora.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Konkatedry św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze