Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Planetarium Wenus w Zielonej Górze

Planetarium Wenus w Zielonej Górze

Znajdujące się w Zielonej Górze jedyne planetarium to niewielki budynek z charakterystyczną kopułą, gdzie wyświetlane są specjalistyczne filmy naukowe w technologii fulldome. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz przystosowaniu budynku do celów naukowych, Planetarium Wenus jest jednym z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie miasta.

Krótka historia

Planetarium Wenus powstało w sierpniu 2015 roku, ale mimo swojej krótkiej historii już zaskarbiło sobie sympatię wśród mieszkańców miasta. Wcześniej przez dekady mieściło się tu kino o nazwie Wenus – stąd i nazwa współczesnego planetarium – które w roku 2008 zostało finalnie zamknięte. Po kilku latach budynek zaadaptowano na nowy cel i stworzono tu jedną z instytucji wchodzącą w skład Centrum Nauki Keplera.

Zgłębiając tajemnice nieboskłonu

Obecnie budynek podzielony jest dna dwie strefy – kinową, z górną ruchomą kopułą o średnicy 10 metrów, gdzie odbywają się prezentacje na żywo oraz strefą wystawową. Ekran pozwala wyświetlać obrazy w najnowocześniejszych technologiach, w tym Digital Sky 2 (jedno z dwóch takich planetariów w Polsce). Dzięki temu widownia zebrana na sali może podziwiać gwiaździste niebo wraz ze wszystkimi zachodzącymi na jego tle zjawiskami – obserwować planety, mgławice, galaktyki, gwiazdy. W Planetarium Wenus odbywają się dwa rodzaje pokazów – na żywo z użyciem specjalistycznej kopuły lub związane z projekcją zwyczajnych filmów naukowych utrzymanych w nowoczesnej technologii fulldome.

Część wystawowa to głównie stałe lub czasowe ekspozycje jak Jaskinia Światła czy interesująca wystawa Układ Słoneczny albo ekspozycja ukazująca fragmenty meteorytów. W tej części Planetarium organizowane są również krótkie lekcje i warsztaty edukacyjne. W Jaskini Światła z kolei możemy zobaczyć osiem różnych stanowisk, na których prezentowane są zjawiska świetlne na czele z rozszczepieniem czy załamaniem promieni świetlnych. Natomiast ekspozycja Układu Słonecznego prezentuje wygląd naszego systemu solarnego na specjalnym kulistym ekranie.

Cennik i godziny otwarcia

Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 9 zł, a grupowy 7 zł. Jeśli wybieramy się na projekcje filmów 2D zapłacimy o 2 zł mniej. Warto przy okazji wizyty w Planetarium Wenus wybrać się też do Centrum Przyrodniczego – wtedy za bilet łączony zapłacimy znacznie mniej.

Planetarium działa od wtorku do czwartku od 8:30-18:30, w piątki od 8:30-19:30, w soboty od 10:30-19:30, natomiast w niedziele i święta od 10:30-18:30. W poniedziałki placówka jest zamknięta. Dodatkowe informacje o funkcjonowaniu instytucji można znaleźć na: http://planetariumwenus.pl

Polecane obiekty w pobliżu Planetarium Wenus w Zielonej Górze