Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ratusza w Zielonej Górze

Ratusz w Zielonej Górze

Ratusz w Zielonej Górze położony jest w środku Starego Rynku. Jest to centralny punkt miasta, który przez stulecia stanowił główny plac handlowy, a także przecięcie ważnych traktów komunikacyjnych. Budynek ratusza to jeden z symboli miasta.

Ratusz w Zielonej Górze

Czas powstania pierwszego zielonogórskiego ratusza nie jest znany. Przyjmuje się, że współczesny ratusz wzniesiono w XV wieku. Budynek wielokrotnie przebudowywano. Obecny wygląd otrzymał na przełomie XVIII i XIX wieku. W tym czasie położono nową elewację w zielonym kolorze oraz nadano jej klasycystyczną formę. W 1846 dobudowano zachodnie skrzydło. Obecnie zachodnia elewacja ma charakter klasycystyczny, a parter jest boniowany.

Nad budynkiem zielonogórskiego ratusza góruje gotycko-barokowa wieża, która powstała w połowie XVI wieku. Nakryta jest barokowym hełmem z latarniami. Współcześnie ratusz jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego i miejscem obrad Rady Miasta, a także siedzibą Polsko-Niemieckiego Centrum Informacji i Promocji Turystycznej. Po wejściu do ratusza od strony południowej można zobaczyć najstarszą część budynku – w tym gotycki strop belkowy, a także wnęki, w których działały niegdyś kramy sukiennicze. Liczne przebudowy nadały budynkowi charakterystyczny, rozpoznawalny z daleka kształt, który stał się jedną z wizytówek miasta.

Stary Rynek

W latach 60. na rynku wyłączono ruch kołowy. Wcześniej znajdował się tutaj postój dorożek, zamieniony później na postój taksówek. Budynki otaczające rynek postawiono głównie na działkach średniowiecznych, same budynki pochodzą głównie z końca XIX i początku XX wieku. Bogatymi zdobieniami wyróżnia się między innymi kamienica "Pod Sową". Wiele ze starszych kamienic zostało zniszczonych przez pożary, często nawiedzające miasto.

Najbardziej charakterystycznymi budowlami, które można zobaczyć na Starym Rynku poza ratuszem są kościoły Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jadwigi. Miasto może poszczycić się także deptakiem, który obejmuje prawie cały obszar starego grodu, niegdyś otoczony murami obronnymi. Niedawno bardzo duża cześć budynków otaczających rynek została poddana renowacji, dzięki temu spacer po zielonogórskiej starówce stał się prawdziwą atrakcją.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza w Zielonej Górze