Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieżu Głodowej w Zielonej Górze

Wieża Głodowa w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto z długą i barwną historią, o której dowiadujemy się coraz więcej dzięki różnym źródłom pisanym oraz wykopaliskom archeologicznym. Niewiele jednak zachowało się do dzisiaj zabytkowych konstrukcji z dawnych czasów. Jednym z najstarszych zabytków jest Wieża Łazienna, zwana także Łaziebną, a przez mieszkańców najczęściej nazywana Wieżą Głodową. Znajduje się ona przy skrzyżowaniu ulic Masarskiej oraz Krawieckiej.

Historia

Wieża powstała w II połowie XV wieku jako element miejskiej bramy, będącej jedną z dróg pozwalających przekroczyć obwarowania Zielonej Góry. Zbudowano ją na planie prostokąta o rozmiarach około 4 x 7 metrów. Pierwotnie wznosiła się na wysokość 20 metrów i była nie tylko punktem obserwacyjnym, ale również obronnym. W XVIII wieku zdecydowano się na dobudowanie barokowego hełmu, przez co wysokość wieży wzrosła o kilkanaście metrów. Dzisiaj wysokość wieży to 35 metrów. Wieży towarzyszyła pierwotnie niewielka brama, którą szybko zdecydowano się zastąpić większą konstrukcją. W pomieszczeniach wieży oraz bramy mogła przebywać załoga, która w razie niebezpieczeństwa broniła atakującym dostępu do miasta. W międzyczasie mieściło się tutaj również więzienie. Brama została rozebrana w 1810 roku. Dekadę później debatowano także nad rozbiórką wieży, ale planów ostatecznie nie zrealizowano.

Czasy współczesne

W 1993 roku przeprowadzono renowację obiektu dzięki staraniom Towarzystwa Niemiecko-Polskiego oraz Regionalnego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Zielonej Górze. Po zakończeniu prac na wieży powieszono pamiątkową tablicę, upamiętniającą remont elewacji oraz zawierającą najważniejsze daty z historii budynku. Dzisiaj budynek nie pełni żadnej funkcji, ale jest cennym zabytkiem, który lubią fotografować turyści. Okoliczne uliczki to popularne szlaki piesze, gdzie prędzej czy później trafia każdy turysta odwiedzający Zieloną Górę.

Nazwa

Przez wielu mieszkańców miasta budynek ten zwany jest Wieżą Głodową, co nie jest do końca poprawne. Ta nazwa dotyczyła innej wieży, która została rozebrana w połowie XVIII stulecia. Nazwa „Wieża Łazienna” lub „Łaziebna” pochodzi prawdopodobnie od budynku łaźni miejskich, który mógł istnieć dawnej w tej okolicy.

Polecane obiekty w pobliżu Wieżu Głodowej w Zielonej Górze