Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kolej Linowa Kasprowy Wierch

Noclegi w pobliżu Kolei Linowej Kasprowy Wierch

Kolej Linowa Kasprowy Wierch

Kolej na Kasprowy Wierch, to najczęściej odwiedzane miejsce, nie tylko podczas sezonu zimowego przez narciarzy, ale niemal przez cały rok przez turystów, którzy pragną udać się praktycznie bez wysiłku na najczęściej uczęszczany szczyt w Polskich Tatrach, wznoszący się na wysokości 1987 m. n.p. m, którym jest Kasprowy Wierch.

Parę słów o kolejce

Kolej na Kasprowy Wierch została uruchomiona w lutym 1936 roku. W ramach kolejki na Kasprowy Wierch, którymi zarządzają Polskie Koleje Linowe działają kolej linowa i dwie kolejki krzesełkowe, które powstały w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w pobliskiej Dolinie Gąsienicowej i Dolinie Goryczkowej. Kolej ma trzy stacje: stację dolną w Kuźnicach, pośrednią stację na Myślenickich Turniach (to tutaj odbywa się przesiadka w dalszą stronę górnej stacji oraz stację górną niemal u stóp szczytu Kasprowego. Wagoniki kolejki zabierają jednorazowo około 60 osób, przejazd kolejką na Kasprowy Wierch trwa 15 minut. Do pokonania jest różnica wzniesień wynosząca 936 metrów, a długość trasy przejazdu wynosi 4291 m. Latem kolejka przewozi na godzinę około 360 osób, zimą połowę mniej turystów. W sezonie warto przyjść wcześniej, by zapewnić sobie bilet na przejazd kolejką, bowiem od rana ustawiają się tłumy chętnych przy kasach (istnieje ryzyko wykupienia wszystkich kursów). Bilet z opcją góra-dół zapewnia nam pobyt na Kasprowym Wierchu przez godzinę i czterdzieści minut. Wybierając się na tą przejażdżkę koleją na Kasprowy, musimy pamiętać o tym, by dostosować odzież i obuwie do warunków pogodowych, zazwyczaj na Kasprowym jest kilka stopni chłodniej niż w samym mieście, niezależnie od pory roku.

Ciekawostki

Wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch to możliwość zobaczenia najwyżej położonego w Polsce obserwatorium astronomicznego, a co za tym idzie najwyżej położonego budynku, o charakterystycznej kamiennej zabudowie. Przy górnej stacji działa bar szybkiej obsługi. Kasprowy Wierch i kolejka to główne i popularne centrum narciarskie Tatr, a w pozostałych porach roku z tego szczytu możemy udać się żółtym szlakiem np. na Halę Gąsienicową czy w rejony innych szczytów tatrzańskich (Świnica, Czerwone Wierchy).

W 1997 roku nieoczekiwanie na Kasprowym Wierchu pojawił się niecodzienny gość - Papież Jan Paweł II (podczas swojej wizyty w Zakopanem Karol Wojtyła udał się kolejką na Kasprowy Wierch), czym wywołał niesamowite zaskoczenie obsługi schroniska przy Kasprowym, która nie spodziewała się tak wielkiego i zacnego gościa.

Informacje praktyczne

Dolna Stacja Kolejki Kasprowy Wierch znajduje się pod adresem Kuźnice 14 Zakopane. Dotrzeć tam można pieszo lub za pośrednictwem często kursujących busów. Można także wybrac opcję przejażdżki góralską bryczką zaprzęgniętą w konie. Corocznie po weekendzie majowym - do połowy maja, kolej jest nieczynna, odbywa się coroczny przegląd techniczny. Podobny przegląd przeprowadzany jest przed sezonem narciarskim w listopadzie.

Możliwość wyjazdów i ceny bieltów

Sprzedaż biletów w kasie kończy się na 2 godziny przed ostatnim kursem kolei na Kasprowy Wierch. Bilety w kasie można nabyć tylko na dzień bieżący (nie ma rezerwacji). W okresie V (od weekendu majowego) – VIII przejazd 8-18. 30 (sprzedaż biletów do 16. 30) W sezonie zimowym (XII – III) od 8/9 -16. 00 (sprzedaż biletów 8/9-14/15. 30) Aktualne godziny otwarcia kas i dostępność przejazdu należy sprawdzać na bieżąco /w zależności od miesiąca/ , bowiem ogłaszane są na bieżąco.

Cennik biletów w sezonie wysokim (Wielkanoc, weekend majowy, Boże Ciało, VII-IX): w jedną stronę N - 55 zł, U- 47 zł, w dwie strony ( góra-dół) : N-69 zł, U – 59 zł. Bilety można zakupić także online, przez biletomat lub biuro obsługi klienta, ale ich cena jest wyższa. W jedną stronę N - 79 zł, U- 69 zł, w dwie strony ( góra-dół) : N-99 zł, U – 89 zł. Ulgi przysługują młodzieży uczącej się, studiującej, seniorom powyżej 65 roku, a także członkom PTTK.

Strona internetowa: http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html

Polecane obiekty w pobliżu Kolei Linowej Kasprowy Wierch