Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy w Jaszczurówce w Zakopanem

Kaplica w Jaszczurówce w Zakopanem

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce jest jedną z najbardziej popularnych budowli w całym Zakopanem. Zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza wzniesiona została w roku 1906. Pracowali nad nią nie tylko specjaliści, ale też miejscowi górale. Jest doskonałym i jednym z nielicznych przykładów budowli typowego stylu zakopiańskiego.

Jaszczurówka

Nad samym wejściem do świątyni znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego. Cale wnętrze kaplice wykonane jest z czystego drewna. Na uwagę zasługują piękne ornamenty przedstawiające religijne symbole, a także kwiatowe zdobienia. Okna zdobione są poprzez witraże przedstawiające herby Polski i Litwy. Najbardziej oryginalnym punktem świątyni jest ołtarz wykonany na wzór góralskiej chaty. Nazwa „Jaszczurówka” pochodzi prawdopodobnie od salamander, które niegdyś żyły tutaj całymi stadami.

Galeria szklanych obrazów

Od lat 50-tych XX wieku w kaplicy znajdują się obrazy przedstawiające sceny z Drogi Krzyżowej. Ich urok polega na tym, że są one namalowane na szkle. Galeria szklanych obrazów powstała w roku 1988 i nazwana została galerią Religijnej Sztuki Ludowej imienia Jana Pawła II. Co roku zmienia się pomysł i tematyka ekspozycji, a swoje prace prezentują tutaj artyści nie tylko z regionu, ale z całego kraju. Warto odwiedzić kaplicę, by zobaczyć prace utalentowanych i natchnionych górami artystów, którzy całą swoją inspirację przenoszą na sztukę, tworząc prawdziwe dzieła.

Zwiedzanie

Zwiedzanie Jaszczurówki możliwe jest poza godzinami trwania mszy świętych i nabożeństw. Dodatkowo bardzo dużą popularnością cieszą się msze święte w oprawie tradycyjnej kultury góralskiej. Odbywają się one w okresie wakacji, od lipca do sierpnia o godzinie 19:00, przyciągając turystów z całej Polski. Msza w stylu góralskim może być naprawdę fantastycznym przeżyciem nie tylko duchowym, ale też kulturowym i turystycznym. Więcej informacji można znaleźć na stronie parafii: http://www.cyrhla.wiara.org.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy w Jaszczurówce w Zakopanem