Wisła

Wisła

Wisła to położone w południowej Polsce przepiękne górskie miasteczko będące nie tylko ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, ale również sportowym. To właśnie w tym mieście swoje źródło ma najdłuższa i najbardziej znana polska rzeka, czyli Wisła. Ciekawe położenie, liczne atrakcje turystyczne oraz sportowe, a także bardzo bogata baza noclegowa sprawiają, iż każdego roku do Wisły docierają prawdziwe tłumy turystów. Co jednak warto wiedzieć o tym niezwykłym miasteczku?

Położenie

Wisła to malownicza górska miejscowość położona w Beskidzie Śląskim nieopodal zarówno czeskiej, jak i słowackiej granicy. Najwyższym punktem miasta zlokalizowanym na wysokości około 1220 m n. p.m. jest Barania Góra, na której szczycie swoje źródło ma najbardziej znana polska rzeka Wisła, którą tworzą potoki Biała i Czarna Wisełka łączące się razem z potokiem Malinka. Wisłę od wschodu otaczają takie wzniesienia jak Równica oraz Przełęcz Salmopolska, natomiast od zachodu Przełęcz Kubalonka oraz Czantoria. Gwar miasta przeplata się tutaj z ciszą dzikiej i nieskażonej przyrody a dzięki takiej różnorodności każdy turysta powinien w Wiśle znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Najważniejsze fakty historyczne

Historia Wisły sięga XVI wieku, kiedy to tereny tej miejscowości zamieszkiwali pasterze oraz drwale, którzy w tamtych czasach pracowali dla ówczesnych książąt cieszyńskich, gdyż Wisła była wówczas powiązana z Cieszynem jako wieś feudalna. Około roku 1783 we wsi powstała pierwsza szkoła i w tym okresie bardzo prężnie działało kilkanaście spółek zajmujących się głównie wypasem owiec. XIX wiek to natomiast stopniowy rozwój Wisły, gdyż w tym okresie wzniesiono murowany budynek szkoły służący po dziś dzień lokalnej ludności, oddano do użytku zarówno katolicki, jak i ewangelicki kościół, a także wybudowano drogę, która obecnie łączy Wisłę z pobliskim Ustroniem. Od tego wieku okolice tego miasteczka zaczęły również być coraz chętniej odwiedzane przez licznych podróżników oraz letników a wśród tych najbardziej znanych należy wymienić Bogumiła Hoffa (wybudował pierwszą willę wypoczynkową), Juliana Ochorowicza (budowniczy kilku pensjonatów), Marię Konopnicką, Bolesława Prusa, a także Władysława Reymonta. W okresie międzywojennym Wisła nabrała cech uzdrowiska, wzniesiono w tym czasie Dom Zdrojowy, skocznię narciarską, a także budynek Urzędu Gminy. Dosyć interesujące jest również to, iż władze miasta w 1931 roku przekazały prezydentowi RP rezydencję położoną na Zadnim Groniu wraz z honorowym obywatelstwem. Niezwykle istotne jest również to, iż w okresie okupacji niemieckiej wiele rodzin zamieszkujących tereny Wisły deportowano, a liczne pensjonaty zostały zajęte przez wojsko. Na szczęście po wojnie wszystko uległo stabilizacji, a Wisła stała się jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w południowej części Polski.

Zabytki, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne

Wisła słynie nie tylko z licznych szlaków turystycznych oraz wyciągów narciarskich, ale również interesujących zabytkowych budowli, a także innych atrakcji turystycznych, dzięki którym czas spędzony z w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych. Co jednak warto zobaczyć, wybierając się do Wisły? Oczywiście każda osoba doskonale wie o tym, iż najsłynniejszym mieszkańcem Wisły jest Adam Małysz, dlatego też w pierwszej kolejności warto zobaczyć kompleks skoczni narciarskich w Wiśle Malince, na którym każdego roku odbywają się międzynarodowe zawody w Skokach Narciarskich. Dosyć interesujący jest również pomnik Adama Małysza wykonany z czekolady, który można zobaczyć w znajdującym się w centrum miasta Domu Zdrojowym. Jeśli chodzi natomiast o ciekawe zabytki znajdujące się na terenie Wisły, to warto w szczególności zobaczyć Muzeum Beskidzkie mające swoją siedzibę w budynku dawnej karczmy, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, Kościół ewangelicko-augsburski wzniesiony w I połowie XIX wieku, a także Muzeum Narciarstwa posiadające w swojej kolekcji kilkadziesiąt eksponatów w postaci nie tylko sprzętu narciarskiego, ale również starych fotografii. Oprócz zabytkowych budowli w Wiśle znajduje się również kilka interesujących miejsc, w które warto się wybrać, aby zobaczyć całe piękno tego niezwykłego miasteczka. Pierwszym ciekawym miejscem jest zabytkowy Park Przygód i Pomnik Źródeł Wisły, na którego terenie można podziwiać miniatury kilku najważniejszych obiektów, które położone są nad największą polską rzeką, czyli Wisłą. W parku tym znajduje się ponadto pole do gry w mini golfa, boisko plażowe, stoły do gry w ping-ponga, a także skałki wspinaczkowe, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i dorośli nie powinni narzekać w tym miejscu na nudę. Pragnąc nieco odpocząć od miejskiego zgiełku warto wybrać się nad Jezioro Czerniańskie, w którego okolicy nie ma w zasadzie typowego zaplecza turystycznego, jednak warto wybrać się w to miejsce z uwagi na zapierające dech w piersiach niesamowite widoki. Wybierając się w to miejsce, warto również zwrócić uwagę na Kaskady Rodła, czyli dosyć okazały wodospad, do którego można dojść niebieskim szlakiem turystycznym.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Wisła z racji tego, iż jest niezwykle popularną miejscowością wypoczynkową, posiada bardzo bogatą ofertę pensjonatów, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, a także gospodarstw agroturystycznych, dzięki czemu każdy turysta powinien bez problemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Na terenie Wisły znajduje się ponadto jeden z najsłynniejszych polskich hoteli, czyli Hotel Gołębiewski położony na zboczu jednego ze wzniesień, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. W samym centrum miasta znajduje się kilka pensjonatów, jednak szukając czegoś tańszego, warto wybrać się na obrzeża miasta. Zastanawiając się natomiast nad tym, gdzie zjeść należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, na co ma się ochotę. W samym centrum miasta znajduje się włoska „Pizzeria Amadeo”, jednak poszukując regionalnych przysmaków, warto wybrać się np. do restauracji „Malinówka”, która jakiś czas temu przeszła prawdziwą kuchenną rewolucję, a także „Karczmy u Karola” i „Górolskiej Izby”. Propozycji jest naprawdę sporo a serwowane jedzenie przepyszne jak nigdzie indziej. W Wiśle zarówno latem, jak i zimą można spędzić ciekawie czas, spacerując licznymi szlakami turystycznymi lub uprawiając narciarstwo. W mieście znajdują się nie tylko liczne trasy zjazdowe oraz skocznie narciarskie, ale również baseny, boiska sportowe, a także korty tenisowe. Dosyć istotny dla każdego turysty jest również fakt, iż Wisła posiada bezpośrednie połączenia autobusowe oraz kolejowe z licznymi polskimi miastami, dzięki czemu dotarcie do tej miejscowości nie powinno nikomu sprawić żadnych problemów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Wiśle.

Mapa

Aktualności

-
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Wisła, Plac Bogumiła Hoffa

Już 2. września rozpoczną się obchody letniej imprezy dożynkowej połączonej z obchodami dni miasta Wisły. W programie wydarzenia znajduje się między innymi korowód dożynkowy ulicami miasta, obrzęd dożynkowy w amfiteatrze, biesiada muzyczna oraz konkursy z nagrodami i inne atrakcje. Drugiego dnia na scenie wystąpi wokalistka i kompozytorka, Sylwia Grzeszczak.

Wstęp wolny

facebook.com/events/2244125338937280

www.wisla.pl/media/upload/K/a/Kalendarz_imprez_Wisla_folder_podglad.pdf

Amfiteatr w Parku Turystyki
Brenna Centrum

W miejscowości Brenna położonej niecałe 17 km od Wisły odbędzie się impreza „Gwiazda wakacji”. Na scenie wystąpi Doda, czyli Dorota Rabczewska wyśpiewując swoje najpopularniejsze piosenki. Zapraszamy wszystkich na koncert wykonawczyni takich hitów jak „Nie daj się”, „Bad Girls” czy „Szansa”.

Szczegóły na doda.net.pl/

-
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Wisła, Plac Bogumiła Hoffa

54. Tydzień Kultury Beskidzkiej to aż 9 dni zabawy na imprezach folklorystycznych. Nie zabraknie koncertów, atrakcji związanych z tradycjami Beskidów, przysmaków kuchni regionalnej oraz innych atrakcji dla wielbicieli folkloru. Podczas wydarzenia odbędą się także Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Zapraszamy wielbicieli folkloru na kulturalne wydarzenie roku w Wiśle.

Wstęp wolny

www.wisla.pl/media/upload/K/a/Kalendarz_imprez_Wisla_folder_podglad.pdf

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 8 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.26 mm
lekki deszcz
jutro
20 ℃
min. 5 ℃
maks. 23 ℃
opady 0.29 mm
lekki deszcz
pojutrze
22 ℃
min. 11 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-08-26
27 ℃
min. 17 ℃
maks. 27 ℃
opady 3.05 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Wiśle

noclegi w Wiśle

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!