Wisła

Wisła

Wisła to położone w południowej Polsce przepiękne górskie miasteczko będące nie tylko ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, ale również sportowym. To właśnie w tym mieście swoje źródło ma najdłuższa i najbardziej znana polska rzeka, czyli Wisła. Ciekawe położenie, liczne atrakcje turystyczne oraz sportowe, a także bardzo bogata baza noclegowa sprawiają, iż każdego roku do Wisły docierają prawdziwe tłumy turystów. Co jednak warto wiedzieć o tym niezwykłym miasteczku?

Położenie

Wisła to malownicza górska miejscowość położona w Beskidzie Śląskim nieopodal zarówno czeskiej, jak i słowackiej granicy. Najwyższym punktem miasta zlokalizowanym na wysokości około 1220 m n. p.m. jest Barania Góra, na której szczycie swoje źródło ma najbardziej znana polska rzeka Wisła, którą tworzą potoki Biała i Czarna Wisełka łączące się razem z potokiem Malinka. Wisłę od wschodu otaczają takie wzniesienia jak Równica oraz Przełęcz Salmopolska, natomiast od zachodu Przełęcz Kubalonka oraz Czantoria. Gwar miasta przeplata się tutaj z ciszą dzikiej i nieskażonej przyrody a dzięki takiej różnorodności każdy turysta powinien w Wiśle znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Najważniejsze fakty historyczne

Historia Wisły sięga XVI wieku, kiedy to tereny tej miejscowości zamieszkiwali pasterze oraz drwale, którzy w tamtych czasach pracowali dla ówczesnych książąt cieszyńskich, gdyż Wisła była wówczas powiązana z Cieszynem jako wieś feudalna. Około roku 1783 we wsi powstała pierwsza szkoła i w tym okresie bardzo prężnie działało kilkanaście spółek zajmujących się głównie wypasem owiec. XIX wiek to natomiast stopniowy rozwój Wisły, gdyż w tym okresie wzniesiono murowany budynek szkoły służący po dziś dzień lokalnej ludności, oddano do użytku zarówno katolicki, jak i ewangelicki kościół, a także wybudowano drogę, która obecnie łączy Wisłę z pobliskim Ustroniem. Od tego wieku okolice tego miasteczka zaczęły również być coraz chętniej odwiedzane przez licznych podróżników oraz letników a wśród tych najbardziej znanych należy wymienić Bogumiła Hoffa (wybudował pierwszą willę wypoczynkową), Juliana Ochorowicza (budowniczy kilku pensjonatów), Marię Konopnicką, Bolesława Prusa, a także Władysława Reymonta. W okresie międzywojennym Wisła nabrała cech uzdrowiska, wzniesiono w tym czasie Dom Zdrojowy, skocznię narciarską, a także budynek Urzędu Gminy. Dosyć interesujące jest również to, iż władze miasta w 1931 roku przekazały prezydentowi RP rezydencję położoną na Zadnim Groniu wraz z honorowym obywatelstwem. Niezwykle istotne jest również to, iż w okresie okupacji niemieckiej wiele rodzin zamieszkujących tereny Wisły deportowano, a liczne pensjonaty zostały zajęte przez wojsko. Na szczęście po wojnie wszystko uległo stabilizacji, a Wisła stała się jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w południowej części Polski.

Zabytki, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne

Wisła słynie nie tylko z licznych szlaków turystycznych oraz wyciągów narciarskich, ale również interesujących zabytkowych budowli, a także innych atrakcji turystycznych, dzięki którym czas spędzony z w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych. Co jednak warto zobaczyć, wybierając się do Wisły? Oczywiście każda osoba doskonale wie o tym, iż najsłynniejszym mieszkańcem Wisły jest Adam Małysz, dlatego też w pierwszej kolejności warto zobaczyć kompleks skoczni narciarskich w Wiśle Malince, na którym każdego roku odbywają się międzynarodowe zawody w Skokach Narciarskich. Dosyć interesujący jest również pomnik Adama Małysza wykonany z czekolady, który można zobaczyć w znajdującym się w centrum miasta Domu Zdrojowym. Jeśli chodzi natomiast o ciekawe zabytki znajdujące się na terenie Wisły, to warto w szczególności zobaczyć Muzeum Beskidzkie mające swoją siedzibę w budynku dawnej karczmy, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, Kościół ewangelicko-augsburski wzniesiony w I połowie XIX wieku, a także Muzeum Narciarstwa posiadające w swojej kolekcji kilkadziesiąt eksponatów w postaci nie tylko sprzętu narciarskiego, ale również starych fotografii. Oprócz zabytkowych budowli w Wiśle znajduje się również kilka interesujących miejsc, w które warto się wybrać, aby zobaczyć całe piękno tego niezwykłego miasteczka. Pierwszym ciekawym miejscem jest zabytkowy Park Przygód i Pomnik Źródeł Wisły, na którego terenie można podziwiać miniatury kilku najważniejszych obiektów, które położone są nad największą polską rzeką, czyli Wisłą. W parku tym znajduje się ponadto pole do gry w mini golfa, boisko plażowe, stoły do gry w ping-ponga, a także skałki wspinaczkowe, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i dorośli nie powinni narzekać w tym miejscu na nudę. Pragnąc nieco odpocząć od miejskiego zgiełku warto wybrać się nad Jezioro Czerniańskie, w którego okolicy nie ma w zasadzie typowego zaplecza turystycznego, jednak warto wybrać się w to miejsce z uwagi na zapierające dech w piersiach niesamowite widoki. Wybierając się w to miejsce, warto również zwrócić uwagę na Kaskady Rodła, czyli dosyć okazały wodospad, do którego można dojść niebieskim szlakiem turystycznym.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Wisła z racji tego, iż jest niezwykle popularną miejscowością wypoczynkową, posiada bardzo bogatą ofertę pensjonatów, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, a także gospodarstw agroturystycznych, dzięki czemu każdy turysta powinien bez problemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Na terenie Wisły znajduje się ponadto jeden z najsłynniejszych polskich hoteli, czyli Hotel Gołębiewski położony na zboczu jednego ze wzniesień, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. W samym centrum miasta znajduje się kilka pensjonatów, jednak szukając czegoś tańszego, warto wybrać się na obrzeża miasta. Zastanawiając się natomiast nad tym, gdzie zjeść należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, na co ma się ochotę. W samym centrum miasta znajduje się włoska „Pizzeria Amadeo”, jednak poszukując regionalnych przysmaków, warto wybrać się np. do restauracji „Malinówka”, która jakiś czas temu przeszła prawdziwą kuchenną rewolucję, a także „Karczmy u Karola” i „Górolskiej Izby”. Propozycji jest naprawdę sporo a serwowane jedzenie przepyszne jak nigdzie indziej. W Wiśle zarówno latem, jak i zimą można spędzić ciekawie czas, spacerując licznymi szlakami turystycznymi lub uprawiając narciarstwo. W mieście znajdują się nie tylko liczne trasy zjazdowe oraz skocznie narciarskie, ale również baseny, boiska sportowe, a także korty tenisowe. Dosyć istotny dla każdego turysty jest również fakt, iż Wisła posiada bezpośrednie połączenia autobusowe oraz kolejowe z licznymi polskimi miastami, dzięki czemu dotarcie do tej miejscowości nie powinno nikomu sprawić żadnych problemów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Wiśle.

Aktualności

-
Wisła
Wisła, Plac Bogumiła Hoffa

Bieg górski o „Wiślańską Krykę” to 5. edycja biegu górskiego organizowanego na trasie 13 km. Równolegle odbywać się będzie „Bieg do źródeł Wisły” na dystansie 21 km. Zarówno start jak i meta mieszczą się na Wiślańskim Rynku. Rywalizacja w górskim terenie dostarcza emocji, a nagrody motywują do osiągania jak najlepszych wyników. Tytułowym trofeum jest drewniana kryka, czyli drewniana laska do podpierania się.

Wstęp wolny

Parking: płatny przy ul. Kolejowej

www.facebook.com/events/767281853429799/

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Wisła, ul. Plac B. Hoffa 3

W ramach X Letniego Festiwalu Tańca Piotra Galińskiego odbędą się pokazy taneczne, korowód taneczny oraz uroczysty koncert galowy w Amfiteatrze. Efekty choreograficznych zmagań zostaną zaprezentowane publiczności podczas trwającego cztery dni festiwalu. Wydarzenie gromadzi zespoły z całej Polski, które pod okiem Piotra Galińskiego ćwiczą profesjonalne układy taneczne. W ramach festiwalu wystąpią zarówno dziecięce grupy taneczne, jak i profesjonalni tancerze. Każdy kto pragnie zobaczyć kolorowe i rozśpiewane miasto powinien zobaczyć korowód taneczny, który obejmie przemarsz grup tanecznych ulicami miasta do Amfiteatru.


Wstęp wolny

Parking przy Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny

www.wisla.pl/media/upload/K/a/Kalendarz_imprez_Wisla_folder_podglad.pdf

Park Kopczyńskiego
Wisła, Bulwar Księżycowy

24 czerwca rozpocznie się dwudniowa impreza w charakterze pikniku, który nazwany został Świętem Sąsiada, jako że ma wymiar międzynarodowy i jest organizowany z udziałem Czech. Impreza ma wpływ na integrację i budowanie relacji polsko-czeskich na terenie regionów przygranicznych. Piknik rozpoczyna się turniejami sportowymi - zobaczymy m. in. mecz piłki nożnej (Wisła zagra z czeską drużyną Jabłonków), rozgrywki tenisa stołowego i turniej szachowy. W godzinach popołudniowych odbędzie się koncert Orkiestry Dętej z Wisły oraz występy wielu innych zespołów. Drugiego dnia, w Amfiteatrze Stanisława Hadyny odbędą się koncerty gwiazd tj. Apple Band, Iza Kapiasova, Gypsy Guitars oraz inne wydarzenia towarzyszące (np. Jarmark Twórczości Ludowej i Rękodzielniczej).

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

Kontakt: kultura@wisla.pl

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
23 ℃
min. 12 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
pojutrze
26 ℃
min. 14 ℃
maks. 26 ℃
opady 0.98 mm
lekki deszcz
2017-06-26
18 ℃
min. 14 ℃
maks. 21 ℃
opady 1.64 mm
lekki deszcz
noclegi w Wiśle

noclegi w Wiśle

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!