Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi W okolicy Zameczku Prezydenta RP

Zameczek Prezydenta RP

Gdzie znajduje się Zameczek?

Omawiana posiadłość znajduje się w Wiśle, na południu Polski, i jest oddalona niespełna 100 km od Katowic. Zameczek prezydencki leży nieopodal styku Białej i Czarnej Wisełki, które dalej tworzą najdłuższą rzekę w Polsce - Wisłę.

Zameczek Prezydenta RP w Wiśle to kompleks budynków stanowiących Rezydencję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale… nie tylko! To także sale konferencyjne i zabytkowe pomieszczenia udostępniane do zwiedzania. A jeśli ktoś chciałby spędzić noc w rezydencji, może skorzystać z oferty hotelowej – Zamek Dolny oraz Gajówka, oferuje swoim gościom luksusowe pokoje oraz apartamenty.

Rys historyczny

Ówczesna rezydencja wybudowana jest w miejscu, w którym na początku XX wieku wznosił się myśliwski zameczek Habsburgów. W 1927 roku podjęto decyzję o odrestaurowaniu budowli i uczynieniu jej reprezentacyjną siedzibą prezydenta Ignacego Mościckiego. Pod koniec tego samego roku, w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia, posiadłość spłonęła z bliżej nie znanych przyczyn. Pomiędzy rokiem 1928 a 1931 na zgliszczach została wybudowana całkowicie nowa, murowana posiadłość prezydencka. Był to podarunek od województwa Śląskiego dla ówczesnej Głowy Państwa. 15 stycznia 1931 roku posiadłość została oddana w ręce Kancelarii Cywilnej Prezydenta. Pierwsza wizyta Ignacego Mościckiego odbyła się tydzień później - 21 stycznia; od tego momentu odwiedzał Zameczek regularnie kilka razy w roku. Od 1952 roku Zameczek znajdował się pod władaniem Rady Ministrów, jednakże po wieloletnich staraniach w 2002 roku ponownie stał się Rezydencją Prezydenta RP. Obecnym gospodarzem posiadłości jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Zameczek prezydenta RP w Wiśle dnia 7 czerwca 1994 roku został wpisany, wraz z drewnianą kaplicą, do Narodowego Rejestru Zabytków.

Zwiedzanie

Rezydencja Prezydencka udostępnia zwiedzającym kilka pomieszczeń. Hall główny - jest to największe pomieszczenie w budynku sprawujące funkcję sali reprezentacyjnej. W pełni przeszklona ściana oferuje miłośnikom górskich pejzaży przepiękny widok na Baranią Górę. Jadalnia, na środku której znajduje się wielki, okrągły stół z drewnianymi krzesłami. Cały wystrój pokoju pochodzi z czasów międzywojennych. Salonik myśliwski - tu zwiedzający mogą podziwiać kolekcje broni myśliwskiej oraz zdjęcia prezydenta Ignacego Mościckiego w trakcie polowań. Zrekonstruowany Gabinet Prezydenta II RP - wszystkie znajdujące się tam przedmioty wchodzące w skład wyposażenia gabinetu pochodzą z czasów II RP. Vis-à-vis gabinetu znajduje się salon kąpielowy, którego całe wyposażenie pochodzi z 1931 roku. Następnym przystankiem podczas zwiedzania jest Życie II Rzeczypospolitej w Plakacie - w tym miejscu możemy przyjrzeć się plakatom z epoki międzywojennej i przenieść się w czasie do tamtych dni. Ostatnim punktem jest umiejscowiona nieopodal zameczku kaplica św. Jadwigi Śląskiej pochodząca z 1909 roku.

Kiedy zwiedzamy?

Rezydencja otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok bezpłatnie, od środy do soboty, w godzinach 11:00, 12:30, 14:00. W pozostałe dni istnieje możliwość odpłatnego zwiedzania, którego koszt ustalany jest indywidualnie. Obchód odbywa się w towarzystwie przewodnika w maksymalnie 25 osobowych grupach. Rezerwacje należny dokonać co najmniej na 7 dni przed planowaną wizytą.

Strona www http://www.zamekwisla.pl.

Polecane obiekty W okolicy Zameczku Prezydenta RP