Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Ci, którzy kochają góry i górską wspinaczkę, na pewno wiedzą kim jest i czego dokonał, a także jak zginął Jerzy Kukuczka. Słynny polski himalaista, który zdobył wiele szczytów i jak nikt kochał góry - to postać fascynująca i inspirująca wszystkich amatorów górskiej wspinaczki. Znany jest ze swoich osiągnięć na całym świecie - to właśnie on, jako drugi w historii, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum w ciągu zaledwie 8 lat. Zginął podczas wspinania się południową ścianą Lhotse w Nepalu.

Ikona himalaistów

To właśnie jemu została dedykowana Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Z założeniem izby wiąże się ciekawa historia. Po tragicznej śmierci utalentowanego wspinacza, wiele osób przychodziło do jego żony z zapytaniem, czy mogliby dowiedzieć się czegoś więcej o jego wyczynach i pooglądać pozostawione po nim pamiątki. Wiele tego typu zapytań i próśb spowodowało, że żona Kukuczki rzeczywiście zebrała wszystkie unikatowe eksponaty, między innymi pamiątki przywożone z krajów, w górach których Kukuczka się wspinał, ale także medale i odznaczenia, fotografie, sprzęt wspinaczkowy. To właśnie dało początek niezwykłej Izbie Pamięci powstałej siedem lat po śmierci słynnego Polaka, która tak jak tuż po jej utworzeniu, jak i teraz jest szczególnie często oblegana przez turystów.

Miejsce, w którym znajduje się Izba Pamięci to miejsce, do którego Kukuczka był bardzo przywiązany, stąd pochodził i często je odwiedzał. Od wielu pokoleń należało do jego rodziny. W latach 80 – tych Kukuczka wykupił tą posiadłość od swoich krewnych. To tutaj słynny himalaista często spędzał swój czas z rodziną i przyjaciółmi, dlatego ci, którzy inspirują się postacią Kukuczki i chcieliby o nim wiedzieć jak najwięcej bez dwóch zdań powinni zapoznać się miejscem, z którym tak zżyty był najwybitniejszy światowy himalaista.

Informacje dla zwiedzających

Izbę można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem telefonu 508389558. Miejscem opiekuje się żona Jerzego Kukuczki, pani Cecylia. Wstęp do Izby Pamięci jest wolny.

Polecane obiekty w pobliżu Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej