Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej

Noclegi w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej

Leżąca na wysokości 758 metrów n.p.m. przełęcz Kubalonka w Istebnej w Beskidzie Śląskim jest znana przede wszystkim z umiejscowionego tam drewnianego kościółka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. To jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów przełęczy w polskich górach, która oddziela pasmo Baraniej Góry od pasma Stożka i Czantorii, z biegnącą tędy drogą wybudowaną jeszcze w latach międzywojennych, prowadzącą przez wyjątkowo urokliwe tereny z Wisły do Istebnej oraz ze szlakami turystycznymi wiodącymi na masywy Stożka i Baraniej Góry.

Historia kościoła

Wpisany w Szlak Architektury Drewnianej, pozwalającej na odkrywanie w Beskidzie Śląskim uroków wyjątkowych zabytków, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego został tutaj przeniesiony w latach 50-tych XX wieku z Przyszowic koło Gliwic, gdzie go wybudowano w 1779 roku. Został umieszczony nieco poniżej przełęczy, po jej południowej stronie. Początkowo, do 1967 roku znajdowało się tutaj muzeum, w którym prezentowane były eksponaty sztuki sakralnej zebrane z regionu Górnego Śląska. W 1971 roku ustanowiono jednak przy nim rektorat, a w 1983 roku – parafię.

Drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża ma konstrukcję zrębową, z charakterystycznych dwuspadowym dachem gontowym z wydatnymi okapami połączonymi z przodu z drewnianym ogrodzeniem. Wewnątrz zachowało się częściowo oryginalne wyposażenie: barokowy ołtarz pochodzący z XVIII wieku i ambona z 1697 roku. Uzupełniają je drewniane ludowe rzeźby.

Zwiedzanie

Zwiedzanie Kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża możliwe jest przed lub po nabożeństwach w godzinach jego otwarcia. Warto połączyć je z odwiedzinami w kolejnym zabytku mieszczącym się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego: kaplicą Jadwigi Śląskiej pochodzącą z początku XIX wieku i wybudowaną z kolei w stylu charakterystycznych dla regionu Tyrolu. Położona jest na terenie ośrodka prezydenckiego na zboczach Zadniego Grona.

Na przełęczy Kubalonka można także odpocząć chwilę przed dalszą wędrówką, bo znajduje się tutaj spore zaplecze gastronomiczne oraz ruszyć dalej czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim prowadzącym na Baranią Górę lub w przeciwną stronę na Stożek.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej