Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Królewski w Warszawie

Noclegi w okolicy Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek królewski to jeden z najważniejszych symboli stolicy. Barokowy-klasycystyczny budynek zlokalizowany jest na Placu Zamkowy w samym centrum. Pełni on zarówno zadania reprezentacyjne, jak i muzealne. W 1980 roku razem ze Starym Miastem wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Siedziba królów

Wzniesiony został początkowo jako gród drewniano-ziemny w XIV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego Bolesława II. Górował nad pierwszą zabudową pełniąc funkcje obronne. Wielokrotnie przebudowywany służył jako rezydencja książąt mazowieckich i władz. Pierwszym królem Polski, który uczynił zamek swoją siedzibą był Władysław Jagiełło w XV wieku. Następnie w zamku urzędowali między innymi Zygmunt I, królowa Bona, Zygmunt August, Stefan Batory czy Zygmunt III Waza, którego kolumna stoi przed zamkiem na placu. W okresie 20-lecia międzywojennego, w latach 1926-39 urzędował tu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W przeciągu lat siedziba królów była wielokrotnie grabiona i niszczona przez różne wojska, od szwedzkich (słynny „potop szwedzki”) po niemieckie czy rosyjskie. W czasie II wojny światowej podczas Powstania Warszawskiego został niemal doszczętnie zniszczony. Zachowały się jedynie piwnice oraz niektóre fragmenty budynku pod tonami gruzu. W czynie społecznym, dzięki pracy setek ludzi został w całości odbudowany w latach 1971-84 i otwarty jako muzeum. Obecnie pełni również funkcje reprezentacyjne.

Wystawy

W 2014 roku przyjęto nową nazwę – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. Każdego roku obiekt jest odwiedzany przez ponad 500 tysięcy osób. Podziwiają oni m.in. bogatą kolekcję Zbiorów Lanckorońskich, w tym dzieła Rembrandta. Można także zwiedzić Apartament księcia Józefa Poniatowskiego, podziwiać Kolekcję Kobierców Wschodnich lub ekspozycję przedstawiającą zniszczenia i odbudowę zamku.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum jest czynne 7 dni w tygodniu w różnych godzinach, w zależności od sezonu letniego i zimowego. W lecie placówka otwarta jest w poniedziałek, wtorek, środę, piątek i sobotę 10:00-18:00, podobnie w czwartek z jedną różnicą na trasie zamkowej – 10:00-20:00, w niedzielę 11:00-18:00. Dodatkowo w czwartki od godz. 16.30 obowiązuje trasa skrócona. Godziny otwarcia w sezonie zimowym krótsze o 60 minut – odpowiednio 10:00-17:00 i 10:00-16:00.

Za bilet normalny zapłacimy 30 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 15 zł (dzieci do 17. roku życia i ich opiekunowie), natomiast dzieci i młodzież do 16. roku życia wchodzą za złotówkę. Zwiedzanie stałych ekspozycji zamku w niedziele jest bezpłatne.

Oficjalna strona internetowa www.zamek-krolewski.pl

Polecane obiekty w okolicy Zamku Królewskiego w Warszawie