Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Kościół Świętego Krzyża w Warszawie

W Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu w Śródmieściu, stoi przepiękny kościół Św. Krzyża, który nosi miano bazyliki. Kościół od wielu lat jest prowadzony przez księży Misjonarzy, którzy rozbudowali kościół i sprawili, że stał się on tak znanym miejscem w Warszawie.

Historia kościoła

W miejscu obecnej bazyliki początkowo stała mała kapliczka, która nosiła wezwanie Św. Krzyża. Została ona wybudowana około 1510 roku i była miejscem modlitwy dla okolicznych mieszkańców. Pierwszy drewniany kościółek powstał na tym miejscu w 1525 roku, a w 1626 roku powstała tu parafia świętokrzyska mianowana przez biskupa Jana Wężyka. Zgromadzenie Księży Misjonarzy otrzymało ten kościół pod opiekę w 1653 roku. Nowy kościół został wybudowany na miejscu starego w 1696 roku, było to konieczne, gdyż stary budynek został zniszczony w trakcie potopu szwedzkiego. Pierwsze nabożeństwo Gorzkich Żali odbyło się w nowym kościele w 1688 roku, było to ważne wydarzenie, gdyż wcześniej nikt w Polsce takich nabożeństw nie odprawiał.

Kiedy w Polsce panował Stanisław August Poniatowski, w kościele tym odbywało się wiele ważnych uroczystości państwowych, np. nadawanie Orderu Św. Stanisława, posiedzenia Sejmu Czteroletniego itp. Kościół został zniszczony w czasie II wojny światowej, a jego odbudową zajęto się w latach 1945-1953. Status bazyliki mniejszej kościół otrzymał w 2002 roku i został nadany przez ówczesnego papieża Jana Pawła II.

Wyjątkowe wnętrze

Kościół Św. Krzyża jest pomalowany na biało-żółto, a jego wieżyczki są w ciemnym kolorze i zwieńczone są hełmami. Kościół jest wybudowany w stylu barokowym, jest bogato zdobiony i ma wiele pięknych rzeźb, obrazów i malowideł na ścianach. Ołtarz główny jest zdobiony złotem, w jego centrum znajduje się obraz Ukrzyżowanie. Ciekawostką jest to, że w filarach wewnętrznych kościoła znajdują się urny, w których złożono serca Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. W kościele dolnym i w katakumbach znajdują się grobowce wielu sławnych ludzi i kapłanów związanych z tym kościołem.

Szczegóły można znaleźć na: http://www.swkrzyz.pl/

Polecane obiekty w pobliżu kościoła Świętego Krzyża w Warszawie