Noclegi w pobliżu Sanktuarium Maryjnego w Szczyrku
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Szczyrk jest niewielkim górskim miastem leżącym w południowej części województwa śląskiego i liczy sobie nieco ponad 5 tyś. mieszkańców. Turystyczny i wypoczynkowy charakter tej małej miejscowości znany jest od wielu lat. Jednym z kuszących punktów dla zwiedzających jest Sanktuarium Maryjne w Szczyrku. Umiejscowione 670 m.n.p.m. w miejscu zwanym potocznie „Górką” w północnej części Szczyrku.
Tradycja od końca XIX wieku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku swoje powstanie czerpie z przekazów ludowych. Według nich Matka Boska ukazywała się w tym miejscu okolicznym dzieciom oraz namawiała do modlitwy i budowy klasztoru. W roku 1894 w miejscu objawień wybudowano kaplicę, a obok cudownego źródełka w pobliżu kaplicy wybudowano grotę. Kilka lat później, czyli w 1948 roku rozpoczęto budowę obecnego sanktuarium.
Walory nie tylko religijne
Sanktuarium Maryjne jest przede wszystkim miejscem kultu religijnego. Pielgrzymki odbywające się do tego miejsca mają swój początek w ostatnich latach XIX wieku. Ze względu na rozpowszechniony kult Matki Boskiej w sumie odbywają się trzy odpusty w dniach 31 stycznia, 3 maja oraz 15 sierpnia. Uroczysta suma odpustowa odbywa się o godzinie 11:30, a po niej odbywa się uroczysta procesja. W przypadku ludzi chorych, dzieci czy małżonków można także uzyskać błogosławieństwo podczas odbywających się mszy świętych w wybranych dniach. Sprawujący pieczę nad sanktuarium duszpasterze zachęcają także osoby planujące ślub do zawierania związku małżeńskiego właśnie w tym popularnym miejscu.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski to także miejsce zaciszne, w którym można odpocząć w spokoju i ciszy. Mistycyzm miejsca wprowadza w stan zadumy i refleksji. Zabytkowa budowla z własną historią jest godnym polecenia miejscem dla zwiedzających. Poza wielowiekową tradycją, architekturą czy sztuką wycieczka do sanktuarium oferuje piękną panoramę Szczyrku oraz wspaniały widok na inne szczyty.
Dojazd
Do sanktuarium można dotrzeć samochodem z centrum miasta oraz ulicą Wrzosową pieszo, niebieskim szlakiem prowadzącym na Klimczok.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!