Szczecinek

Szczecinek

Szczecinek to zdecydowanie najpopularniejszy ośrodek wypoczynkowy na Pojezierzu Drawskim. Miejscowość licząca ponad 40 tysięcy mieszkańców położona jest pomiędzy trzema jeziorami: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Miasteczko słynie nie tylko z malowniczego położenia wśród jezior polodowcowych, wzniesień morenowych, rzek i pachnących lasów, ale również bogatej historii, która harmonijnie przeplata się osiągnięciami nowoczesności.

700 lat historii

W XIV wieku Pomorze Zachodnie było podzielone na wiele niezależnych księstw. Otto I władał dzielnicą szczecińską, obejmującą obszar nad Dolną Odrą i na południe od Piany, wyspy Uznam i Wolin oraz terenami na wschód od Kamienia i Stargardu aż po ziemię kołobrzeską. W kolejnych latach władzę nad tym regionem przejęli biskupi kamieńscy. Szczecinek został założony przez jednego z nich – Warcisława IV. Lokalizacja miasta nie była przypadkowa. Położenie pomiędzy dwoma jeziorami oraz liczne tereny podmokłe stwarzały dogodne warunki do wybudowania granicznej twierdzy. Szczecinek miał odgrywać niezwykle istotną rolę, zabezpieczając księstwo Warcisława IV przed terytorialną ekspansją Marchii Brandenburskiej. Nazwa miasta nawiązywała do Szczecina, który był stolicą całego Księstwa Pomorskiego. W okresie wojen polsko - krzyżackich na zamku w Szczecinku odbyły się dwa zjazdy, w których uczestniczyli książęta pomorscy, mistrzowie krzyżaccy, a w drugim także król Danii, Szwecji i Norwegii. W latach 1581-1592 nasiliły się w miasteczku walki z czarownicami. W tym czasie spalono za czary prawie 30 osób.

Najtrudniejszy w dziejach Szczecinka jest okres wojny 30-letniej (1618 - 1648), kiedy to przemarsze wojsk wszystkich walczących armii, rabunki, napady, a także epidemie, choroby i nieurodzaje prowadziły do znacznego zubożenia mieszkańców miasta. Jednym sukcesem wartym wspomnienia jest fundacja jednego z pierwszych na Pomorzu Zachodnim gimnazjów przez królową Jadwigę. Początek XIX wieku to czas rozwoju, Szczecinek uzyskał połączenie kolejowe, prężenie rozwijał się handel, rzemiosło, a także wzrastała liczba ludności. Rozkwit na krótko powstrzymały działania napoleońskie. Katastrofa wielkiej armii napoleońskiej i jej odwrót spod Moskwy miały swój szczecinecki finał, gdyż w zbiorowych mogiłach pochowano ponad stu żołnierzy zmarłych na skutek wyziębienia i wyczerpania fizycznego. Szczecinek stał się popularnym kierunkiem turystycznym już w okresie międzywojennym, przede wszystkim dzięki hucznemu świętowania sześćsetnych urodzin miasta. W czasie II wojny światowej żołnierze armii Hitlera wybudowali duże koszary oraz system umocnień Wału Pomorskiego. Działania wojenne nie spowodowały tak drastycznych spustoszeń jak w innych miastach polskich, jednak wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec.

Z czego słynie Szczecinek?

Przede wszystkim miasto znane jest z urokliwego położenia na przesmyku dwóch jezior: Trzesiecko i Wielimie. To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku w blasku słońca dla wszystkich miłośników wodnego szaleństwa. Warto wiedzieć, że znajdziemy tutaj najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych. Na rowerzystów czeka ponad 600 km oznakowanych ścieżek rowerowych, biegnących między najpiękniejszymi zakątkami powiatu szczecineckiego. Nie można jednak zapominać o bogatej historii, której odzwierciedlenie znajdziemy w licznych zabytkach. Wśród nich turyści szczególnie chętnie zwiedzają Zamek Książąt Pomorskich.

Zabytki

Zamek Książąt Zachodniopomorskich znajduje się na półwyspie jeziora Trzesiecko. Najstarsze skrzydło budowli pochodzi z XIV wieku. Powstał on w miejsce dawnego grodziska Słowian, dlatego niektóre mury mają grubość wynoszącą nawet 2 metry. W następnych latach zamek był rozbudowywany, powstała wówczas między innymi wieża, często nazywa więzienną. Od 1606 roku w budynku rezydowały wdowy po kolejnych książętach zachodniopomorskich. Wieża Gotycka przy ul. Księżnej Elżbiety to jeden z cenniejszych zabytków Szczecinka, chętnie odwiedzany przez turystów. Już nieco zniszczona obecnie budowla stanowi pozostałość kościoła wzniesionego na miejscu starej świątyni z początku XIV wieku. Dolne mury wieży mają grubość przekraczając nawet 2,5 metra.

Jedną z najciekawszych atrakcji Szczecinka jest rejs Tramwajem Wodnym „Bayern”, podczas którego można zobaczyć miasteczko z zupełnie innej i zaskakującej perspektywy. Tramwaj zatrzymuje się przy tak zwanej Mysiej Wyspie, którą pokochają wszyscy miłośnicy leśnych wędrówek i gotowania na świeżym powietrzu. Specjalnie przygotowane miejsca do grillowania oraz przepiękna ścieżka rowerowa wzdłuż jeziora Trzesiecko dostarczą niezapomnianych wrażeń i emocji. Warto dodać, iż w okresie wakacji bilety rodzinne są tańsze niż poza sezonem, a na pokład możemy bezpłatnie zabrać rower. Szczególnie ciekawe są rejsy muzyczne, podczas którym podziwianie uroków Szczecinka umili muzyka na żywo.

Idealnym miejscem na spacery będzie przepiękny i zabytkowy park miejski powstały w latach 1875-1903. Większość obszaru obecnego kompleksu była niegdyś zalana przez wody jeziora Trzesiecko, jednak zostały osuszone na skutek obniżenia jego poziomu w 1868 r. W obszernym parku znajdziemy ponad 2000 drzew, których wiek przekracza 100 lat. Romantyczne zakątki, piękne kompozycje kwiatowe oraz widok na jezioro gwarantują unikatowe krajobrazy.

Wodny zawrót głowy

Szczecinek to prawdziwy raj dla miłośników wodnego szaleństwa. Miejscowy wyciąg do nart wodnych, będący najdłuższym w Europie ma długość 1100 metrów i umożliwia płynną regulację prędkości. Wiele osób boi się spróbować swoich sił w sportach wodnych, tłumacząc się wiekiem lub brakiem umiejętności. Okazuje się jednak, że większość z nich nie wymaga specjalistycznych zdolności, jedynie odpowiedniego sprzętu, który można wypożyczyć na miejscu oraz krótkiego szkolenia, którego udzielą profesjonalni instruktorzy.

Szczecineckie noclegi

Baza noclegowa miejscowości opiera się w większości na hotelach oraz kwaterach prywatnych. Łatwo znaleźć zakwaterowanie także w gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych. Jeśli wybieramy się tam w sezonie urlopowym najbezpieczniej zarezerwować nocleg wcześniej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Szczecinku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
0 ℃
min. -1 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
opady śniegu
jutro
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
opady śniegu
pojutrze
9 ℃
min. 6 ℃
maks. 11 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-11-26
8 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
opady 0.9 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.