Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu wieży kościoła św. Mikołaja w Szczecinku

Wieża kościoła św. Mikołaja w Szczecinku

Szczecinek to jedna z popularniejszych wśród turystów miejscowości, chętnie wybieranych na letni wypoczynek na Kaszubach. Jest to miasto położone w północno - zachodniej Polsce, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Pojezierza Szczecineckiego i Pojezierza Drawskiego. Od wielu lat Szczecinek prężnie się rozwija, a bogata baza gastronomiczna i noclegowa sprawia, że w te okolice przyjeżdżają turyści z całej Polski. Jednym z ciekawszych obiektów, na które na pewno warto zwrócić uwagę zwiedzając Szczecinek jest wieża kościoła św. Mikołaja.

Historia wieży

Kościelna wieża to budowla o bardzo długiej tradycji, pochodząca z XVI w. Obecnie jest to jedyna pozostałość po rozebranym w 1909 r. kościele św. Mikołaja. Był to najstarszy obiekt o charakterze sakralnym w tym mieście. W dolnych partiach ściany wieży mają grubość nawet 2,5 m. Zarówno kościół, jak i będąca jego częścią wieża, utworzone zostały w stylu gotyckim. Co ciekawe, do budowy kościoła użyto cegieł pochodzących z rozbiórki znajdującego się wówczas w Szczecinku klasztoru Marientron. Klasztor ten został rozebrany w okresie reformacji.

Wieża ciekawostką architektoniczną

Pomimo, że kościół św. Mikołaja od dawna już nie istnieje, kościelna wieża przyciąga turystów i to nie tylko tych, którzy interesują się architekturą. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego miasta. Od 1913 r. w wieży prowadzono prace, które miały za zadanie przystosować ten obiekt do stworzenia tam muzeum. Obecnie wieża kościoła św. Mikołaja należy do Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Przez wiele lat w kościelnej wieży znajdowało się Muzeum Ziemi Szczecineckiej, jednak w 2006 r. ekspozycje zostały przeniesione do nowej siedziby Muzeum Regionalnego, która znajduje się przy ul. Szkolnej 1.

Obecnie obiekt ten stanowi przede wszystkim ciekawostkę historyczną i architektoniczną. Wieża, pomimo wielu pożarów pustoszących miasto przetrwała do dziś. Być może jest to zasługą znajdującego się niegdyś przy kościele cmentarza, na którym rosło wiele wiekowych drzew. Jak uważają badacze, to właśnie dzięki tym wieżom budowla przetrwała tak wiele lat. Dzisiaj jednak cmentarz ten został przeniesiony w okolice ul. Lipowej.

Polecane obiekty w pobliżu wieży kościoła św. Mikołaja w Szczecinku