Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku to dzisiaj prężnie działające Centrum Konferencyjne Zamek, które ma za sobą długą historię, rozpoczynającą się w XIV wieku. Dzięki odkupieniu przez miasto od prywatnego inwestora zamku i intensywnej rewitalizacji, powstał tutaj kompleks konferencyjny, z zapleczem gastronomicznym i hotelowym pozwalający na organizację różnego typu imprez w tym historycznym miejscu.

Historia zamku

Zamek nie zachował swojego pierwotnego kształtu z XIV wieku, a na miejscu dawnego grodziska słowiańskiego powstało południowe jego skrzydło. Kształt średniowiecznej budowli został jednak zatarty przez przebudowy w XVI, XIX i XX wieku. Budynek umiejscowiony jest nad zabytkowym parkiem miejskim założonym w XIX wieku. Różne były koleje Zamku Książąt Pomorskich przez wieki. Pierwotnie umiejscowiony na wyspie jeziora Trzesiecko w Olsztynku, na skutek prac melioracyjnych obniżających poziom wód, teren stał się półwyspem.

Przez wieki Zamek Książąt Pomorskich był świadkiem wielu ważnych politycznych spotkań, m.in. zabiegania Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego o poparcie książąt pomorskich w wojnie z wojskami pod wodzą Władysława Jagiełły. W 1423 roku odbyło się tutaj inne ważne spotkanie: z mistrzem krzyżackim Pawłem von Russdorfem oraz królem Danii, Szwecji i Norwegii Erykiem I. W XVII wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez księcia Filipa II, przerabiającego go na wdowie wiano książąt zachodniopomorskich. Wdowy po Gryfitach od tamtej pory były stałymi rezydentkami zamku. Jedną z budzących największą sympatię wśród mieszkańców Olsztynka, była rezydująca księżna Jadwiga Brunszwicka, słynąca z wyjątkowej hojności dla miasta. Pod koniec XVIII wieku w zamku działała manufaktura pasów brzusznych. W późniejszych wiekach, mieścił się tutaj m. in. szpital i przytułek.

Zamek Książąt Pomorskich współcześnie

Zamek w latach 90. przeszedł w ręce prywatnego właściciela, który jednak zaniedbał jego stan. Odkupiony przez władze miasta budynek przeszedł rewitalizację finansowaną z funduszy europejskich i obecnie działa jako centrum konferencyjne przygotowane z klimatyczną restauracją i hotelem, który jak to w zamkach bywa – nawiedza biała dama. Więcej dokładniejszych informacji pod adresem: http://zamek.szczecinek.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku