Stegna
Stegna, z racji swojego atrakcyjnego położenia, jest często wybieranym miejscem na urlop. Wiele par, grup przyjaciół, czy rodzin z dziećmi docenia walory wypoczynkowe tego miejsca. Nic w tym dziwnego – Stegna to przede wszystkim duża, piaszczysta plaża otoczona pięknym sosnowym lasem. Jest to także idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.
Położenie geograficzne
Stegna to miejscowość usytuowana w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Położona jest w obszarze Mierzei Wiślanej, co jest jej niewątpliwym atutem – teren jest słabo zurbanizowany, dzięki czemu staje się idealnym miejscem na wypoczynek.
Rys historyczny
Na terenie wsi przebiegał średniowieczny szlak handlowy, zwany też bursztynowym (od głównego towaru, jakim ówcześnie handlowano) w kierunku Sambii. Pierwsza wzmianka o Stegnie pojawiła się już w 1432 roku. Na obecnym terenie Stegny znajdowały się wtedy dwie wsie – mała wioska rybacka o nazwie Steegen oraz stadnina klaczy Kobbelgrube. W roku 1465, pod koniec wojny trzynastoletniej, Mistrz krzyżacki Ludwik von Erlichausen, podjął się próby opanowania drogi wodnej do Gdańska. Jego wojska zostały rozgromione, a zwycięstwo przyniosło rozgłos Stegnie i Żuławom. Bitwa ta została okrzyknięta morskim zwycięstwem nad Zalewem Wiślanym. W tym samym roku na terenie Stegny stacjonowały delegacje: polska i krzyżacka, omawiając warunki II pokoju toruńskiego. Po I rozbiorze Polski Stegna trafiła w ręce Prus. W 1919 roku znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska, aby w roku 1939 trafić pod władanie III Rzeszy. W 1945 roku wróciła do Polski.
Zabytkowe obiekty w Stegnie
Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem Stegny jest kościół parafialny p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wybudowany w latach 1681-1683 na zgliszczach starego kościoła gotyckiego był miejscem, w którym trwały polsko – krzyżackie rokowania prowadzone pod koniec wojny trzynastoletniej. Charakterystyczna szachulcowa budowla kryje w sobie pamiątkowe, barokowe organy z 1914 roku. Atrakcją kościoła jest również zabytkowy dzwon z 1643 roku znajdujący się na wieży kościoła.
Warta odwiedzenia jest także Bursztynowa Komnata Muzeum. Prezentowane są w niej eksponaty brył bursztynów. Można również wiele dowiedzieć się o procesie powstawania bursztynów oraz poznać lokalną legendę o zaginionej bursztynowej komnacie. Na terenie gminy Stegna można znaleźć liczne pamiątki z czasów działalności mennonitów (protestancki odłam chrześcijaństwa). Są to przede wszystkim skanseny, na terenie których można podziwiać drewniane budowle z przełomu XVIII i XIX wieku – domy gburskie i podcieniowe, zagrody holenderskie, drewniane wiatraki. Wspomniane skanseny zachowały się na terenie wsi Drewnica, Tujsk i Żuławki.
Atrakcje i wydarzenia
Co roku na przełomie lipca i sierpnia w Stegnie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Organowy. Wydarzenie to z pewnością przypadnie do gustu urlopowiczom, którzy chcieliby zaczerpnąć kultury po całodziennym plażowaniu. Mimo iż organy występują tu w roli głównej, koncerty urozmaicane są brzmieniem innych instrumentów, takich jak trąbka, skrzypce czy nawet cytra. Melomani z pewnością nie poczują się zawiedzeni.
Niewątpliwą atrakcją jest przejażdżka kolejką wąskotorową. Żuławka Kolej Dojazdowa oferuje kursy wagonami zamkniętymi oraz otwartymi (bez szyb w oknach) na trasie Stegna – Jantar oraz Stegna – Sztutowo. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik dostępny jest na stronie: https://kolejzulawska. pl.
Rodzice podróżujący z dziećmi mogą być pewni, że ich pociechy nie będą się nudzić. Na najmłodszych czeka bowiem wiele atrakcji. Pierwszą i niewątpliwą jest z pewnością ogromna plaża. Plaża w Stegnie to nie tylko złoty piasek, ale także mnóstwo atrakcji, takich jak kolorowe zjeżdżalnie, trampoliny oraz place zabaw. Jeżeli pociechom znudzi się leżakowanie, warto odwiedzić pobliski park linowy. Znajduje się tam 6 tras o różnej długości oraz zróżnicowanym stopniu trudności, plac zabaw oraz basen z piłkami. Nad bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowani instruktorzy. Po pokonaniu wybranej trasy można odetchnąć delektując się kawą czy gofrem zakupionym w znajdującym się na terenie parku linowego barze. Najmłodszym urlopowiczom z pewnością przypadnie do gustu… Wystawa Kinder Niespodzianek! Kilka tysięcy figurek prezentowanych jest każdego lata w Gminnym Ośrodku Kultury. Najstarsza zabawka pochodzi z 1976 roku. Kolekcja zabawek uznawana jest za największą w Europie.
Gdzie nocować i zjeść
Stegna oferuje duży wybór pensjonatów, kwater prywatnych czy klimatycznych, drewnianych domków. Usytuowanie Stegny na Mierzei Wiślanej sprawiło, że teren nie jest zbyt mocno zurbanizowany, powstały jednakże idealne warunki do rozwoju agroturystyki. Choć samą plażę od centrum miasta dzielą 2 km odległości, to pokoje gościnne czy domki letniskowe można znaleźć również nieco bliżej. Zwolennicy agroturystyki również nie będą zawiedzeni, ponieważ wiele obiektów udostępnia przytulne pokoje, smaczne śniadania oraz dostęp do ogrodu ze sprzętem do grillowania. Kwatery, pensjonaty czy pokoje gościnne w Stegnie dostępne są przez cały rok, niemniej w sezonie letnim warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem z uwagi na zwiększony napływ turystów.
Choć wakacyjne dania często bywają zdominowane przez gyrosa i pizzę, warto udać się do kameralnej restauracji i spróbować lokalnych dań. Nad morzem warto oczywiście zapytać o ryby. Do popularnych i polecanych lokali zaliczyć można: Restauracje Krewetka – bar rybny, smażalnia. Pyszne nadmorskie dania w przystępnej cenie. Restauracja znajduje się przy ul. Morskiej. Smażalnie u Pirata, duży wybór dań, wyśmienita flądra, świeże surówki. Lokal znajduje się przy ul. Gdańskiej. Bar Bosmański, który wyróżnia taras z widokiem na morze, a do tego duży wybór ryb oraz dań kuchni polskiej. Bar usytuowany jest przy ul. Morskiej. Bistro Zielona lokal, który oferuje dania kuchni polskiej, ryby oraz smaczną pizzę. Takie specjały można dostać przy ul. Kościuszki.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Stegnie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!