Solina

Solina

Solina to nieduża miejscowość leżąca na terenie województwa podkarpackiego, w powiecie leskim. Solina jest położona w bardzo malowniczej okolicy – miejscowość jest usytuowana w Bieszczadach, leży nad jeziorem Solińskim, dodatkowo przepływa przez nią rzeka San. Obecnie Solina jest miejscowością bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów, największe oblężenie można zaobserwować przede wszystkim w okresie letnim.

Historia miejscowości

Solina jest miejscowością mogącą poszczycić się wyjątkowo długą historię, sięga ona bowiem początków XV wieku. W tym okresie miejscowość była własnością Kmitów. Kilkadziesiąt lat później nastąpiła kolejna lokacja miejscowości, stała się ona własnością Katarzyny Kmicianki. W XIX wieku Solina była własnością Franciszka Leszczyńskiego oraz Józefa Jaszkowskiego. Solina była miejscowością zamieszkiwaną przede wszystkim przez Polaków, po zakończeniu drugiej wojny światowej z miejscowości wysiedleni zostali żyjący tam Ukraińcy.

Od 1975 do 1998 roku Solina przynależała do województwa krośnieńskiego, obecnie znajduje się na terenie województwa podkarpackiego. Dzisiaj Solina jest miejscowością, której większość mieszkańców jest pracownikami znajdującej się tam elektrowni wodnej, jest to również miejsce, w którym w okresie letnim wypoczywa wielu turystów, co jest związane z atrakcyjnym położeniem geograficznym wioski oraz licznymi atrakcjami przyciągającymi wczasowiczów nawet z najbardziej odległych zakątków Polski.

Z czego słynie bieszczadzkie letnisko

Solina słynie nie tylko ze swego malowniczego położenia, lecz przede wszystkim z potężnej zapory. Roztacza się z niej panorama miejscowości, a także jeziora oraz okolicy - widok zapiera dech w piersiach. Warto wspomnieć, że zapora pełni funkcję miejscowego deptaka, lecz jednocześnie znajduje się w niej elektrownia wodna. Zapora ma blisko 82 m wysokości (liczonej z fundamentami) i jest największym tego typu obiektem w całej Polsce. Imponująca jest nie tylko wysokość zapory, lecz także jej długość, która wynosi 664 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1960 roku, natomiast zaczęto z niej korzystać 8 lat później. To właśnie dzięki powstaniu zapory został utworzony największy polski sztuczny zbiornik wodny – jezioro Solińskie. Aby mogło do tego dojść należało zalać kilka okolicznych wsi, między innymi Solinę.

Najciekawsze atrakcje w Solinie

Bieszczady przez wiele osób są uważane za najpiękniejsze górskie pasmo w całej Polsce. Solina jest doskonałą bazą wypadową na górskie szczyty. Decydując się na wędrówkę jednym z mających swój początek w Solinie górskich szlaków można liczyć nie tylko na możliwość obejrzenia pięknej panoramy, lecz także dzikiej przyrody, która jest typowa dla Bieszczad. Turyści spędzający urlop w Solinie mogą wypoczywać nie tylko wędrując po górach, lecz również poznając inne trasy. Otaczające miejscowość wzgórza są doskonałym miejscem na spacery oraz na wycieczki rowerowe – znajdują się tam trasy, które trafiają w gust osób jeżdżących na rowerze w celach rekreacyjnych, ale także kolarzom lubiącym nieco bardziej wyczynowe trasy.

Ważną atrakcją miejscowości jest znajdujące się tam jezioro Solińskie. Jest miejscem wypoczynku wielu turystów, przede wszystkim tych lubiących aktywne spędzanie czasu. Nad jeziorem znajdują się plaże, wytyczone są przy nich miejsca, w których można się kąpać. Rzecz jasna kąpiele nie są jedyną atrakcją, bowiem jezioro daje także inne możliwości. Turyści mogą spędzić czas między innymi żeglując, czy wypożyczając sprzęt wodny taki jak choćby rowerki wodne. Co ciekawe wypoczynek w Solinie będzie atrakcyjny także dla osób lubiących spędzać czas na wędkowaniu. Doskonałe warunki stwarza ku temu lokalizacja miejscowości, wędkarze oddają się swojemu hobby nie tylko na jeziorze, lecz również w okolicy rzeki San. Po jeziorze Solińskim, które przez wiele osób nazywane jest bieszczadzkim morzem, pływają statki wycieczkowe, można więc wybrać się w rejs po zbiorniku wodnym, by móc podziwiać piękne krajobrazy w okolicy. Interesującym jest, że w czasie rejsu można zobaczyć miejsca, które normalnie są niedostępne dla turystów (wynika to z faktu, że w wiele miejsc nie docierają żadne ścieżki). Co prawda Solina nie jest miejscem, które może poszczycić się dużą ilością zabytków, jednakże, szczególnie w okresie wakacyjnym, nie można narzekać na brak atrakcji.

Gdzie się zatrzymać i zjeść

Solina jest miejscowością turystyczną jest zatem dobrze rozwinięta pod względem noclegowym. Na terenie miejscowości znajdują się liczne obiekty noclegowe, przeważającą część z nich stanowią komfortowe domki letniskowe, które są usytuowane w centrum miejscowości, lecz również na jej obrzeżach, znajdują się tam również domki całoroczne. Rozczarowani nie będą także turyści chcący wynająć pokój w pensjonacie, ponieważ w Solinie znajdują się obiekty również tego typu. Co ważne większość obiektów noclegowych oferuje zakwaterowanie zarówno z pełnym wyżywieniem, jak również bez posiłków.

Turyści spędzający urlop w Solinie mają możliwość skosztowania specjałów kuchni regionalnej. Warto wybrać się do jednego z licznych lokalnych punktów gastronomicznych i spróbować potraw typowych dla tego regionu Polski. Miejscem szczególnie lubianym przez smakoszy jest Karczma Solina Jędrulowa Chata, w której można skosztować między innymi blinów. Innym miejscem serwującym dania lokalne jest Karmnik szczycący się nie tylko smacznym jedzeniem, lecz również ładnym wystrojem. W Solinie nie brakuje także smażalni ryb, w których można spróbować między innymi pstrąga oraz suma, szczególnie polecana jest Smażalnia Pstrąga, gdzie goście mogą zjeść rybę smażoną oraz grillowaną. Na terenie miejscowości znajdują się także pizzerie, w których można zamówić nie tylko pizzę, lecz również inne dania typowe dla kuchni włoskiej, popularnością wśród turystów cieszy się Pizzeria Italia.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Solinie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
2 ℃
min. -5 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
jutro
-1 ℃
min. -5 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
opady śniegu
pojutrze
1 ℃
min. -6 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
opady śniegu
2024-11-24
-1 ℃
min. -6 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.