Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Kultury Bojków w Polańczyku

Muzeum Kultury Bojków w Polańczyku

W miejscowości Myczków, która położona jest przy małej obwodnicy bieszczadzkiej w pobliżu Polańczyka, mieści się Muzeum Kultury Bojków. Jego siedziba znajduje się w murowanym budynku zlokalizowanym obok kościoła. Inicjatorem powstania placówki jest były nauczyciel i znawca regionu Stanisław Drozd. Muzeum zostało otwarte w 2013 roku i stworzono je dzięki współpracy z władzami gminy Solina.

Kultura Bojków

Bojkowie to najliczniejsza grupa górali ruskich. Ich siedzibą były Karpaty. Zamieszkiwali obszar o długości prawie 200 kilometrów, który obecnie znajduje się na terytorium Słowacji, Polski i Ukrainy. Sąsiadowali z Łemkami i Hucułami. Kultura Bojków była bardziej prymitywna niż kultura ich sąsiadów. Z tego powodu często uchodzili za ludzi dzikich i nieokrzesanych. Wyróżniali się innym ubiorem, językiem i budownictwem. Celem istnienia muzeum jest przede wszystkim uchronienie od zapomnienia unikalnej kultury Bojków. Większość z przedstawicieli tej grupy etnicznej z ostała wysiedlona z ich siedzib po zakończeniu II wojny światowej i przetransportowana na tereny obecnej Ukrainy.

Zbiory muzeum

Założyciel muzeum spędził wiele lat na gromadzeniu różnego rodzaju przedmiotów powszechnego użytku, które były wykorzystywane w gospodarstwa domowych, a także w rolnictwie przez Bojków. Muzeum posiada bardzo bogatą kolekcję eksponatów i pamiątek, stanowiących część dziedzictwa kulturowego Bojków, a także Żydów i Polaków, który żyli w granicach Gminy Solina. Ekspozycja muzeum obejmuje różne przedmioty użytkowe, wyposażenie, ubrania, a także wszystko, co był związane z dorobkiem duchowym i materialnym różnych grup etnicznych zamieszkujących niegdyś te tereny.

Eksponaty, które można zobaczyć w muzeum, zostały zebrane między innymi w Myczkowie i sąsiednich miejscowościach np. w Polańczyku, Wołkowyi, Berezce, Woli Matiaszowej, Solinie oraz Bereźnicy Wyżnej. W Muzeum Kultury Bojków można zobaczyć tradycyjne, oryginalne ludowe stroje bojkowskie, a także ubiory należące do polskiej szlachty.

Godziny otwarcia muzeum: wtorek-niedziela 9:00-17:00

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Kultury Bojków w Polańczyku