Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Jezioro Solińskie

Noclegi w okolicy Jeziora Solińskiego

Jezioro Solińskie

Obowiązkowym punktem w programie zwiedzania Bieszczad jest Jezioro Solińskie. To największy akwen w okolicy stanowiący duża atrakcję regionu. Wielu miłośników wodnych sportów upodobało sobie Solinę, ze względu na malownicze krajobrazy i widoki. Nad Solinę chętnie przyjeżdżają turyści eksplorujący pobliskie górskie szlaki. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Jeziora Solińskiego, niemal symbolu regionu, w ogóle nie było.

Opanowanie Doliny Sanu

Jezioro Solińskie powstało w latach 60-tych ubiegłego wieku, aby chronić Dolinę Sanu przed występowaniem wód z koryta. Mimo, że plany opanowania biegu Sanu i zagospodarowania hydroenergetycznego rzeki pojawiły się już w latach międzywojennych, to na realizację tego przedsięwzięcia zdecydowano się dopiero po wojnie. Projekt stworzenia największego zbiornika retencyjnego w Polsce powstał w roku 1955, a pracami kierował Bolesław Kozłowski. Prace nad budową zapory rozpoczęły się w roku 1960, a ukończono je na początku 1968 roku. Równolegle z pracami betoniarskimi przy zaporze trwała budowa elektrowni wodnej, która rozpoczęła pracę w marcu 1968 roku.

Rekordowe wymiary zapory

Dziś zarówno tama na Solinie, jak i elektrownia są najważniejszymi atrakcjami. Każdy chce zobaczyć rekordową tamę. Zapora ta bowiem jest najwyższą tamą w Polsce. Ma 81,8 metra wysokości, 664 metry długości, a do jej budowy użyto ponad 2 mln ton betonu.

Nie tylko zapora na Solinie, ale samo jezioro jest także rekordowej wielkości. To największy sztuczny akwen, którego powierzchnię szacuje się na około 22 km2. Co ciekawe w ciągu roku jego powierzchnia oraz stan wody mocno się zmienia. W okresie, kiedy w zbiorniku znajduje się mało wody, pojawia się Wyspa Zjawa. Poza nią Jezioro Solińskie posiada dwie inne wyspy: Dużą Skalistą i Małą zwaną Zajęczą.

Linia brzegowa Soliny jest bardzo malownicza i poszarpana, a liczy 156 km długości. Wokół znajdują się liczne ośrodki turystyczne stanowiące bazę noclegową dla turystów. Główne ośrodki turystyczne to Polańczyk, Myczkowce oraz Solina, ale nie trudno tu o całkowicie odosobnione obiekty agroturystyczne, w których panuje cisza i spokój.

Jezioro Solińskie to doskonałe miejsce dla miłośników gór, jak i fanów sportów wodnych, a także wszystkich tych, którzy pragną wypoczynku na łonie natury. Ponadto przyjeżdżają tu również kuracjusze, bowiem Polańczyk to uzdrowisko, w którym występują lecznicze wody mineralne.

Wstęp

Za wstęp na Zaporę oraz do Elektrowni Wodnej w Solinie trzeba zapłacić (od 10 zł za bilet ulgowy w grupie zorganizowanej, 13 zł za ulgowy zwykły, 18 zł za bilet normalny).

Polecane obiekty w okolicy Jeziora Solińskiego