Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zapora Solińska

Noclegi w okolicy Zapory Solińskiej

Zapora Solińska

Zapora na Jeziorze Solińskim ma 81, 8metra wysokości i jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce. Zbudowana w latach 1960-1968 betonowa tama na Sanie to jedna z największych atrakcji Bieszczad. Każdy, kto odwiedza te strony nie może ominąć Soliny. Widok spiętrzonej wody, która sięga 60 metrów to niesamowity widok.

Jedyna taka tama w Polsce

Jezioro Solińskie powstało dzięki zbudowaniu na nurcie Sanu, w okolicy Soliny, betonowej zapory (stara miejscowość została zatopiona wraz z rozpoczęciem wypełniania zbiornika retencyjnego) na północny-zachód od Bieszczadów. Mimo, że powszechnie uważa się Jezioro Solińskie za atrakcję Bieszczad, geograficznie rzecz ujmując sama miejscowość, jak i 22 km2 jeziora położone są w Górach Sanocko-Turczyńskich.

Jezioro Solińskie to największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Liczby opisujące rozmiary jeziora są naprawdę imponujące: 22 km2 powierzchni, blisko 160 km linii brzegowej oraz kubatura przekraczająca 500 000 000 m³ litrów wody. Równie imponująco wygląda tama zbudowana na Sanie. Ta betonowa konstrukcja zbudowana w latach 1960-1968 ma 81,8 metra wysokości i długość 664 metrów, do jej budowy zużyto ponad 2 mln ton betonu. W tym samym roku, w którym ukończono budowę zapory wodnej, otwarto także elektrownie wodną o mocy 200 MW. Zarówno zapora na jeziorze, jak i kompleks elektrowni jest udostępniony turystom do zwiedzania.

Zwiedzanie

Zwiedzanie Zapory i Elektrowni Wodnej w Solinie jest płatne. Za bilet normalny trzeba zapłacić 18 zł, a za wytęp ulgowy (za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej) 13 zł. Tańsze zwiedzanie przewidziane jest dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób), odpowiednio 15 zł normalny lub 10 zł ulgowy. 200 zł natomiast kosztuje voucher dla „mini grupy” od 2 do 12 osób.

Warto pamiętać, że zwiedzanie całego kompleksu zapory wraz z Centrum Energii Odnawialnej nie jest możliwe przez cały rok. Centrum jest czynne od końca kwietnia do końca sierpnia w godzinach 9:00-17:00, trzeba wiedzieć, że niedziela i poniedziałek to dni zamknięte dla zwiedzających w okresie maj- czerwiec. Przez cały tydzień (poniedziałek –niedziela) zwiedzający mogą zwiedzać zaporę w okresie wakacyjnym – od lipca do sierpnia. Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualne terminy na stronie https://www.solina.pl/zapora-solina/

Polecane obiekty w okolicy Zapory Solińskiej


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!