Sianożęty

Położenie

Sianożęty są niewielką miejscowością leżącą w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim. Wieś jest zlokalizowana około 10 km na wschód od Kołobrzegu, leży nad Morzem Bałtyckim, do którego zejścia znajdują się na północ od centrum miejscowości. Sianożęty to miejsce atrakcyjne turystycznie ze względu na dostęp do Bałtyku, miejscowość przyciąga wielu turystów przede wszystkim w okresie letnim. Obecnie Sianożęty zamieszkuje około 450 mieszkańców.

Historia Sianożęt

Sianożęty to miejsce, które rozwijało się przy większej, a przez to bardziej popularnej miejscowości Ustronie Morskie. Miejscowość zyskała rozgłos za sprawą uzdrowicielki, która była na tyle znana, że przyjeżdżali do niej ludzie z całego kraju wierząc, że pomoże im w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. W tamtym okresie niewielkie Sianożęty były pewnego rodzaju zapleczem dla Ustronia. Mieszkańcy nadbałtyckiej wsi utrzymywali się przede wszystkim z rolnictwa oraz rybołówstwa. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie Sianożęt zaczęły powstawać ośrodki wczasowe, a miejscowość zyskała miano wczasowiska, do którego chętnie przyjeżdżali turyści szukający swobody i przestrzeni podczas wakacji nad morzem. Sianożęty przestały żyć w cieniu Ustronia Morskiego i stały się lubianym kierunkiem wakacyjnym.

Mikroklimat miejscowości

Sianożęty słyną z wyjątkowo korzystnego mikroklimatu. Według badań miejscowość oraz jej okolice to punkty, w których występuje bardzo wysokie stężenie jodu. Jak wiadomo ma on lecznicze właściwości i pomaga w kuracjach dróg oddechowych, pozbyć się problemów z układem krążenia oraz z tarczycą. Dodatkowo jod pozwala wzmocnić układ odpornościowy. Warto zatem odwiedzić Sianożęty nie tylko ze względu na miejscowe atrakcje, lecz także w celach zdrowotnych.

Najważniejsze atrakcje

W Sianożętach największą atrakcją jest oczywiście miejscowa plaża. Jest ona nie tylko szeroka i piaszczysta, ale także wyjątkowo długa, ciągnie się bowiem przez blisko 1,5 km. Dzięki temu nawet w szczycie okresu wakacyjnego znalezienie miejsca na plaży nie stanowi problemu. Na terenie miejscowości jest wytyczone strzeżone kąpielisko. Na plażę można dostać się jednym z trzech bezpiecznych zejść (prowadzą one od ulic: Sztormowej, Lotniczej oraz Ku Morzu). W sezonie letnim plaża w Sianożętach tętni życiem, można tam nie tylko opalać się, czy kąpać, ale również korzystać z atrakcji takich jak przejazd na bananie czy oponce.

Nie lada atrakcją, którą mogą poszczycić się Sianożęty jest znajdujące się tam lotnisko. Przed 1989 roku nie można było się tam zbliżać, obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Na terenie lotniska znajdują się hangary, jednak największą atrakcją jest oczywiście możliwość przelotu samolotem turystycznym – podczas lotu można podziwiać malownicze nadmorskie krajobrazy z góry.

Kolejnym ważnym i atrakcyjnym miejscem znajdującym się na terenie Sianożęt jest stadnina koni. Można tam rozpocząć naukę jazdy konnej, ale także doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Co ciekawe na terenie stadniny może odbyć się także sesja zdjęciowa, na przykład ślubna. Przy stadninie działa sklepik, w którym można kupić rożne akcesoria, między innymi kubki i koszulki z własnym zdjęciem.

Atrakcją, która wzbudza największe emocje wśród najmłodszych wczasowiczów wypoczywających na terenie Sianożęt jest kolejka. Można przejechać się nią po Sianożętach oraz Ustroniu Morskim. Osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem mogą wypożyczyć rowery, a krajobrazy roztaczające się w okolicy są warte uwagi. Dobrym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę trasą rowerową prowadzącą z Ustronia Morskiego do Kołobrzegu (trasa przebiega przez Sianożęty).

Baza noclegowa

Sianożęty to miejscowość, która jest odwiedzana przez turystów głównie w okresie wakacyjnym. Na jej terenie działa wówczas wiele obiektów, w których można znaleźć zakwaterowanie na czas pobytu. W Sianożętach można znaleźć noclegi na każdą kieszeń – znajduje się tam hotel, kilka ośrodków wczasowych, w których można po prostu wynająć pokój lub też zdecydować się na opcję obejmującą pełne wyżywienie. Alternatywą dla ośrodków może być wynajęcie drewnianego domku letniskowego. Turyści chcący znaleźć tanie noclegi powinni zdecydować się na wynajem kwatery prywatnej – zakwaterowanie tego typu można znaleźć w wielu domach na terenie wsi. Sianożęty są niewielką miejscowością, zatem każdy ze wspomnianych obiektów noclegowych znajduje się w niedużej odległości od plaży.

Gastronomia

W trakcie wypoczynku w Sianożętach turyści odwiedzają znajdujące się tam lokale gastronomiczne. Oczywiście miejscowość, jak na nadmorskie letnisko przystało, słynie przede wszystkim z ryb. Na terenie Sianożęt znajduje się kilka smażalni, w których można zjeść między innymi smażonego halibuta, mirunę oraz flądrę czy kupić wędzone ryby. Miejscem, do którego powinni się udać amatorzy ryb jest Certa – to lokal, w którym serwowane są między innymi s. Osoby, które preferują typowe domowe obiady powinny natomiast spróbować potraw oferowanych przez miejscowe domy wczasowe. Serwuje się tam przede wszystkim dania typowe dla kuchni polskiej, jak choćby zupy ogórkową i pomidorową, czy kotlety schabowe i gołąbki.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sianożętach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
24 ℃
min. 16 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
23 ℃
min. 16 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
21 ℃
min. 18 ℃
maks. 22 ℃
opady 1.34 mm
słabe opady deszczu
2024-07-23
19 ℃
min. 16 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!