Sanok

Położenie

Województwo podkarpackie to wyjątkowo piękny rejon turystyczny. Można tu znaleźć wiele ciekawych zabytków historycznych i niezwykłych krajobrazów. Jedną z najbardziej znanych miejscowości położonych w tym rejonie jest Sanok, a dokładnie Królewskie Wolne Miasto Sanok. To duże i znane miasto leży w dolinie Sanu, w Euroregionie Karpackim. Znajduje się też w Kotlinie Sanockiej, u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego. To aglomeracja, gdzie prężnie rozwija się handel i przemysł chemiczny, z tego też miasto najbardziej słynie. Przez cały rok odbywa się tu mnóstwo imprez kulturalnych i sportowych, na które ściągają rzesze turystów i nie tylko.

Historia

Ziemia, na której obecnie leży Sanok była już zamieszkiwana w okresie neolitu. Według historycznych przekazów miasto zostało założone w 1339 roku przez księcia Jerzego II. Pierwsze nazwy to Sanik, Sanok czy Schanok. W okolicy początkowo przeważała ludność rusińska. Około 1550 roku Bolesław Chrobry osadził w tym miejscu wielu Niemców, którzy mieli bronić granic od strony Węgier i Rusi. W XVI wieku miejscowość była kolonizowana przez osadników z Mazowsza. W tamtych czasach rejony te były dosyć ubogie, nawet zamieszkujące okoliczne góry szlacheckie rody nie były zbyt zamożne. W 1772 roku Sanok został przyłączony do Galicji i Lodomerii. W drugiej połowie XIX wieku, zaczął się tu prężnie rozwijać przemysł naftowy. W czasie II wojny światowej w Sanoku znajdowała się siedziba Komendy Obwodu AK, w 1944 roku miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną. W czasach powojennych stopniowo odbudowywano aglomerację po zniszczeniach wojennych. Do 2016 roku Sanok był główną siedzibą władyki prawosławnej eparchii przemysko-nowosądeckiej.

Atrakcje i zabytki

W mieście Sanok ogromny nacisk kładzie się na rozwój kulturalny, dlatego też jest tutaj mnóstwo muzeów, domów kultury oraz galerii sztuki. Najbardziej znane muzea to Muzeum Historyczne istniejące od 1934 roku, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja ikon oraz Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie znajduje się przepiękna ekspozycja malarstwa cerkiewnego. Spacerując po mieście, można się natknąć na liczne pomniki przedstawiające sławnych ludzi, w tym pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej czy pomnik 1000 lecia. Warto odwiedzić też rynek, na którym stoi zabytkowy ratusz i piękne kamienice. Jeśli chodzi o inne zabytki na szczególną uwagę zasługuje tu Zamek Królewski pochodzący z XVI wieku oraz majestatyczny kościół i klasztor Franciszkanów. Innymi ciekawymi miejscami do odwiedzenia są: Cerkiew św. Dymitra, Sobór św. Trójcy, Ramerówka, Willa Zaleskich czy Dom Harcerza.

W Sanoku znajduje się wiele parków i skwerów, gdzie można miło spędzić wolny czas. Najbardziej popularny jest Park Adama Mickiewicza zlokalizowany na Górze Parkowej. Wzniesienie znajduje się w samym centrum miasta i rozciąga się z niego przepiękny widok, szczególnie z platformy widokowej. Na samym szczycie mieści się Kopiec Adama Mickiewicza, a w samym parku źródełko im. Fryderyka Chopina. Innymi interesującymi miejscami w Sanoku są plac św. Michała, plac św. Jana czy plac harcerski. Jedną z najpopularniejszych imprez tu organizowanych jest Festiwal im. Adama Didura, który odbywa się od 1990 roku.

Sanok to jednocześnie miejsce, gdzie można bardzo aktywnie spędzać czas. Miasto może pochwalić się halą widowiskowo-sportową z lodowiskiem, a także Stadionem Miejskim. Znaleźć tu można również tor łyżwiarski Błonie, korty tenisowe i zespół basenów kąpielowych. Jest kilka klubów sportowych, więc amatorzy sportowych rywalizacji mogą się tu wybrać na mecz jednej z lokalnych drużyn sportowych.

Noclegi

Sanok jest bardzo dużą metropolią, dlatego baza noclegowa jest dobrze zorganizowana i posiada wiele propozycji noclegów. Najbardziej popularne są pokoje w hotelach i w pensjonatach. Jest tu bardzo dużo obiektów, które oferują różne standardy pokoi w zależności od ceny. W prestiżowych hotelach można liczyć na spore luksusy, bardzo często jest w nich strefa SPA, gdzie można spróbować relaksacyjnego masażu, odpocząć w jacuzzi czy popływać w prywatnym basenie. Mimo, że ceny za nocleg w takim miejscu są dosyć wysokie, to jednak nie brakuje chętnych na takie luksusy. W pensjonatach cena jest niższa, ale i standard pokojów jest niższy i nie ma aż tylu dodatkowych atrakcji. Pensjonaty oferują domową, przytulną atmosferę, z domowymi posiłkami. Inną propozycją mogą być kwatery prywatne. Wiele mieszkańców udostępnia swoje mieszkania osobom przyjezdnym, za odpowiednią opłatą na określony czas. To bardzo opłacalna propozycja dlatego, że mieszkania zwykle są rozmieszczone w ścisłym centrum Sanoka, skąd ma się bezpośredni dostęp do wszystkich atrakcji miejskich.

Gastronomia

Każdy, kto spędza wakacje lub urlop w Sanoku powinien spróbować lokalnej kuchni serwowanych w tutejszych lokalach gastronomicznych. Jest tu niezliczona ilość restauracji o różnych standardach, gdzie można spróbować wszystkich kuchni świata. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet wegetarianie. Poza restauracjami są tu też liczne pizzerie i kebaby, a także przytulne kawiarenki. W nich można się poczęstować pysznymi deserami, przygotowywanymi z niezwykłą starannością i pieczołowitością.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sanoku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
29 ℃
min. 18 ℃
maks. 29 ℃
opady 11.41 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 14 ℃
maks. 23 ℃
opady 0.57 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
21 ℃
min. 11 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-06-25
23 ℃
min. 15 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!