Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku

Jeden z najstarszych kompleksów kościelno-klasztornych w Polsce i najstarszy w tej części regionu jest niewątpliwie bardzo ważnym punktem na turystycznym szlaku przechodzącym przez Sanok. Kościół i klasztor Franciszkanów mieści się bezpośrednio przy miejskim rynku, dlatego stanowi też jedną z głównych atrakcji turystycznych, pełniąc też rolę najbardziej reprezentacyjnego budynku sakralnego w Sanoku.

Kompleks klasztorny dawniej

Pierwszy kościół budowany był w latach 1372-1376, natomiast już rok później został poszerzony o budynki klasztorne, które wraz z kościołem zostały przekazane sprowadzonym do Sanoka franciszkanom. Kompleks oddany mnichom był w całości drewniany, stosunkowo niewielki i ufundowany z prywatnej inicjatywy księcia Władysława Opolczyka. Jednak bardzo szybko główna siedziba franciszkanów została przeniesiona z pierwotnych budynków w zupełnie nowe, znajdujące się w sanockim grodzie. Tutaj budowa zaczęła się na nowo, tym razem jednak kościół i klasztor był już częściowo murowany.

Kościół i klasztor Franciszkanów pełnił rolę nie tylko religijną, ale również polityczną (odbywały się tu regionalne sejmiki i spotkania z posłami) i opiekuńczo-medyczną (w okresie potopu szwedzkiego i walk z Kozakami w klasztorze stworzono szpital, do końca XVII w klasztorze działał również przytułek). Budynki wybudowane są w stylu neogotyckim, przebudowywane i zmieniane pod względem architektonicznym, jednak ich główna bryła pozostała bez większych zmian. Zmieniało się za to wnętrze kościoła, które kolejno zyskiwało nowe kaplice i ołtarze, fundowane przez osoby prywatne lub cechy rzemieślnicze. Na zewnętrznych ścianach zamieszczone są też liczne tablice pamiątkowe.

Znaczenie turystyczne

Kompleks klasztorny Franciszkanów w Sanoku jest zabytkiem samym w sobie, ale również ze względu na historyczne i architektoniczne skarby, które kryją jego wnętrza. Zaliczyć trzeba do nich przede wszystkim pochodzący z XVII wieku krzyż w głównej nawie, dwa ołtarze z przełomu XVII i XVIII wieku, drewniany chór pochodzący z ostatnich lat XIX wieku oraz pochodzące z połowy XVIII wieku stacje drogi krzyżowej w formie obrazów w krużgankach.

Informacje dla turystów

Wnętrze kościoła można zwiedzać za darmo w czasie, gdy kościół jest otwarty dla wiernych, ale poza godzinami mszy świętych oraz odprawianych nabożeństw. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem http://franciszkanie.esanok.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku