Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Przemienienia Pańskiego w Sanoku

Kościół Przemienienia Pańskiego w Sanoku

Chcąc trafić do kościoła Przemienienia Pańskiego w Sanoku, należy koniecznie kierować się w stronę Zamku Królewskiego lub parku miejskiego im. Adama Mickiewicza. Wszystkie najważniejsze miejsca w Sanoku znajdują się naprawdę blisko siebie. Wspomniana świątynie znajduje się przy ul. Grzegorza 5.

Historia

Nie jest dokładnie stwierdzone, jak wyglądał wcześniej kościół parafialny w Sanoku. Mówi się o drewnianym kościółku pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła. Ponadto jej głównym założycielem miał być Kazimierz Wielki. Jednak oficjalna informacja na temat powstania, a także istnienia parafii sanockiej pochodzi z 1384 roku. W późniejszym okresie również wybudowano kościół Najświętszej Maryi Panny. Ten był świątynią ufundowaną przez samego Władysława Opolczyka, ówczesnego księcia. Niestety oba kościoły, które były budowane według obowiązującej architektury gotyckiej, nie przetrwały do dzisiejszych czasów i pod koniec XVIII wieku zostały zniszczone. Pierwszy pw. Świętego Michała Archanioła spłonął, natomiast drugi rozebrano na rozkaz austriackiego zaborcy.

Wnętrze świątyni

Mniej więcej po stu latach od tych wydarzeń, zdecydowano się na budowę obecnego kościoła. Głównym inicjatorem tej budowy był ks. Franciszek Salezy Czaszyński. Natomiast 24 grudnia 1886 roku, obyła się pierwsza msza święta w kościele. W samym kościele mamy możliwość oglądania miedzy innymi obrazów stacji drogi krzyżowej, które zostały namalowane w 1941 roku, a także obrazu św. Teresy. Ich autorem jest Władysław Lisowski. Warto wspomnieć również o obrazie Jezu Ufam Tobie, a także wizerunku Ojca Pio – autorem tych malarskich dzieł jest Zygmunt Gorazdowski.

Podstawowe informacje

Szczegółowe informacje można poczytać na stronie: http://fara.sanok.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Przemienienia Pańskiego w Sanoku