Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Soboru Świętej Trójcy w Sanoku

Sobór Świętej Trójcy w Sanoku

Poszukując zabytków sanockich, koniecznie trzeba odwiedzić Sobór Świętej Trójcy. Jest to prawosławna cerkiew parafialna, która znajduje się obecnie w rejestrze zabytków sanockich. Obiekt znajduje się w pobliżu Zamku Królewskiego w Sanoku. Możemy dojechać do niego kierując się drogą krajową nr 28 wiodącą z Nowego Sącza do Przemyśla.

Powstanie świątyni

Świątynia prawosławna została wybudowana między 1784, a 1789 rokiem. Wtedy nie było jeszcze wyznawców prawosławia, ale funkcjonowała w tym miejscu greckokatolicka parafia Zesłania Ducha Świętego. Przejęcie kościoła przez władze Prawosławnego Kościoła nastąpiło w 1957 roku. Natomiast jeszcze do 1947 roku, kościół był oficjalnym zgromadzeniem grekokatolików.

Prawdziwa i szczegółowa historia powstania tego miejsca do końca nie jest znana. Podobno pierwsza świątynia miała być wybudowana na terenie obecnego zamku królewskiego. Jednocześnie Mikołaj Wolski, ówczesny starosta sanocki, miał dać przykaz jej całkowitego zburzenia. Niestety do dnia dzisiejszego nie można oglądać idealnego stanu tego zabytku, ponieważ w 1995 roku wybuchł w budynku sakralnym pożar. W wyniku tego kataklizmu zniszczonych zostało aż 25 ikon, a także księgozbiór i ornaty.

Sanocka świątynia prawosławna to wyjątkowe miejsce wybudowane w stylu klasycystycznym. Wewnątrz mamy niebywałą okazję do tego, żeby podziwiać przepiękne ołtarze, które są stylizowane według kanonów barokowej architektury. Zaprojektowano je w celu upamiętnienia wcześniejszych cerkwi, które znajdowały się na terenie Sanoka. Dodatkowo można właśnie w tym miejscu zobaczyć przepiękną ikonę z XVII wieku, na której znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Zwiedzanie

Warto pamiętać, by w czasie odwiedzania cerkwi zachować należyty szacunek. Nadal jest to miejsce oddawania czci kultu przez wyznawców prawosławia, dlatego należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, a także zachowaniu, które nie będzie przeszkadzało innym w modlitwie i skupieniu.

Polecane obiekty w pobliżu Soboru Świętej Trójcy w Sanoku