Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ramerówki w Sanoku

Ramerówka w Sanoku

Sanocka Ramerówka – nazwę tę nadali zwyczajowo mieszkańcy tego miasta, a sam budynek występuje też pod nazwą Arkady – jest bardzo często porównywana z krakowskimi Sukiennicami. W wielu turystycznych opracowaniach nazywa się je wprost miniaturką Sukiennic, co w zasadzie ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dzieje Ramerówki

Dwukondygnacyjny budynek powstał w II połowie XIX wieku, jego budowa rozpoczęła się w roku 1872 i pierwotnie służył jako zwykła kamienica czynszowa pozostająca we własności rodziny Ramerów. Wkrótce jednak została odsprzedana miastu i kolejno mieściły się w niej: miejska czytelnia rozbudowana następnie do biblioteki oraz Dom Miejski, będący odpowiednikiem współczesnych domów kultury. W Ramerówce organizowano spotkania towarzyskie, koncerty, występy grup teatralnych, kwitło tam życie kulturalne Sanoka. Z biegiem czasu Czytelnia Miejska mieszcząca się w budynku zaczęła tracić na znaczeniu, a jej pomieszczenia odsprzedawano pod działalności prywatne. W Ramerówce działały na przełomie wieków biura podróży, sklepy, kina.

W czasie II wojny światowej budynek został znacznie przebudowany. Zlikwidowano część dolnych pomieszczeń, zamurowano parter, a zamiast nich stworzono małe arkadowe podcienia – stąd obecna nazwa budynku. Po wojnie starano się przywrócić Ramerówce dawną świetność i jej znaczenie kulturalne, w środku swoje siedziby miały amatorskie i miejskie teatry dramatyczne, kluby górnika i seniora, biblioteka. Obecnie po remoncie w roku 1993 Arkady ponownie stały się miejscem użyteczności publicznej, ze sklepami i elegancką restauracją.

Wartość turystyczna

Chociaż zwiedzanie i podziwianie budynku jest możliwe jedynie z zewnątrz (w środku uległ on znacznej przebudowie i zyskał w większości typowo nowoczesne wnętrza), to i tak Ramerówka stanowi bardzo cenny element na mapie zabytków w Sanoku. Jest to też jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Na uwagę zasługuje zielona, zewnętrzna fasada wraz z estetycznymi zdobieniami, które zachowały się jeszcze z pierwotnego budynku, zostały jedynie odnowione i odrestaurowane. Wnętrze zachowało się częściowo jedynie w części restauracyjnej, gdzie aranżacja nawiązuje do danych dziejów Arkad i jego kulturalno-gospodarczego charakteru sprzed II wojny światowej.

Polecane obiekty w pobliżu Ramerówki w Sanoku