Poznań

Poznań

Poznań – krótki przewodnik dla turysty

Poznań to miasto usytuowane w zachodniej części Polski, leżące nad rzeką Wartą u ujścia Cybiny. Administracyjnie położony jest w województwie wielkopolskim, którego jest stolicą. To właśnie w Poznaniu mieści się siedziba władz województwa i powiatu. Należy do największych i najlepiej rozwiniętych miast naszego kraju, a dodatkowo posiada bardzo bogatą historię.

Bujne dzieje miasta

Pierwsze wzmianki na temat Poznania pochodzą już z V – ludność indoeuropejska, dalej w IX wieku łowcy reniferów. Natomiast w wieku X, za czasów panowania pierwszych władców Polski, czyli Piastów pełnił funkcję ich głównej siedziby. Jak głosi jedna z teorii to w Poznaniu miał być ochrzczony Mieszko I. Od roku 1253, po nadaniu praw miejskich władze miasta zyskały możliwość wpływu na wybór króla. Z biegiem lat Poznań zyskiwał na znaczeniu tak religijnym, jak i militarnym. Trwała jego ciągła rozbudowa, a kolejni władcy lokowali okoliczne miasta (m. in. Gniezno, Powidz). Za czasów Jagiellonów miasto zaczęło swój rozwój w dziedzinie handlu. Stało się tak dlatego, że zamknięto Gdańsk dla polskich towarów. W związku z tym to przez Poznań i jego okolice przechodził szlak łączący Litwę z Europą. Niestety cały rozwój miasta został zahamowany na wiele lat poprzez liczne wojny, zaczynające się od potopu szwedzkiego, a kończące na wojskach rosyjskich oblegających miasto, aż do 1775 roku. Chwilowe lata spokoju przerwały rozbiory, w wyniku których omawiana miejscowość dostała się pod panowanie pruskie. Od tej chwili miastem targały wzloty i upadki, raz stawiano na intensywny rozwój, a raz sprowadzano je tylko do stolicy prowincji. Jego głównym zadaniem były funkcje obronne, toteż widoczne są do dziś liczne ślady fortyfikacji. Ludność na tych terenach nie miała łatwego życia. Polacy byli stopniowo wysiedlani, a początkowa autonomia ograniczana. Wszystko to doprowadziło do powstania oraz licznych zrywów. Niezależnie jednak od sytuacji politycznej miasto stale się rozwijało, tak pod względem liczby ludności, jak i gospodarczym. Na dobre w granice Polski zostało ono wcielone po ciężkich walkach w roku 1945, kiedy to odbito je z rąk niemieckich.

Dziedzictwo wieków

Po wszystkich okresach wzlotów o upadków pozostało wiele ciekawych miejsc i budowli, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Najważniejszym miejscem, w które z pewnością powinien udać się każdy odwiedzający wydaje się być Ostrów Tumski. Można powiedzieć, że to właśnie tam wszystko się zaczęło, więc nie można go pominąć. Kolejnym obowiązkowym elementem będzie obszar starego miasta otoczony murami miejskimi. W samym jego centrum znajduje się rynek, a dookoła można podziwiać: ratusz, zrekonstruowaną wagę miejską, odwach, a także kościoły podominikański, Katarzynek, Najświętszej Krwi Pana Jezusa, franciszkanów oraz Bazylikę farną. W samym Poznaniu jest jeszcze wiele miejsc sakralnych które warto odwiedzić, ale również miejsca świeckie zasługują na uwagę. Podziwiać można zespoły kamienic secesyjnych, pozostałości fortyfikacji (mury, baszty, forty), pałac cesarski (obecnie centrum kultury), zamek Przemysła, dworce, szkoły, parki, ogrody botaniczne, a także teatry oraz muzea. Te ostatnie pozwalają zdobyć tzw. historię w pigułce. Wiele z tych miejsc jest przystosowanych dla rodzin z dziećmi, więc nie ma problemu z rodzinnym zwiedzaniem.

Poznań to nie tylko zabytki

Miasto swoją ofertę turystyczną kieruje nie tylko do miłośników historii i zabytków, ale także dla tych, którzy lubią się dobrze bawić. Wizytówką miasta niewątpliwie jest wyspa maltańska. To tam znajduje się tor regatowy, gdzie odbywają się liczne zawody. Od niedawna na wyspie można również skorzystać z kompleksu basenów, saun, spa oraz term. Dla dzieci nie lada atrakcją jest kolejka maltanka, która podróżuje wzdłuż jeziora Malta. Ceny biletów nie są wygórowane (6zł i 4zł) więc z pewnością jest to atrakcja na każdą kieszeń. Kolejnym punktem Poznania jest czynne 365 dni w roku zoo. Spokojnie można się do niego udać nawet gdy inne miejsca są zamknięte np. ze względu na święta. Podzielone zostało ono na starą i nową część, w których mieszka wiele różnorodnych zwierząt. Wszystkie przydatne informacje można oczywiście znaleźć na stronie placówki, gdzie również istnieje możliwość kupna biletu. Jest to spore udogodnienie, zwłaszcza dla większych grup odwiedzających. Ceny biletów wahają się od 8 zł ulgowy do 50 zł rodzinny. Wszystko zależy od terminu wizyty oraz wieku i ilości odwiedzających. Uwagę niejednego turysty przyciągnie również poznańska palmiarnia, w której znajduje się 17 tysięcy roślin należących do 1100 gatunków. Dodatkowo poza florą, można również podziwiać faunę w postaci ryb. Wielobarwne gatunki znajdują się w akwariach, które spotkać można w kilku częściach obiektu. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje również kawiarnia. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, starsze płaca 7 zł, natomiast dorośli muszą uiścić opłatę w wysokości 9 zł.

Gdzie spać, gdzie jeść

W Poznaniu do odwiedzenia jest tak wiele miejsc, że z pewnością każdy organizujący wycieczkę bierze pod uwagę posiłki oraz nocleg. Tak jedna jak i druga baza jest bardzo rozwinięta, więc nie powinno być problemu z odnalezieniem idealnego miejsca dla siebie. Jeśli chodzi o nocleg to dostępne są oczywiście kilku gwiazdkowe hotele, apartamenty, jak i skromniejsze pensjonaty, kwatery prywatne, zajazdy, czy hostele. Kolejna bardzo ważna kwestia to baza gastronomiczna. Do dyspozycji turystów jest wiele miejsc oferujących kuchnie całego świata. Na wybór odpowiedniego miejsca warto poświęcić trochę czasu, ponieważ te najlepsze miejsca zazwyczaj znajdują się z dala od głównej ścieżki zwiedzania. Jeśli ktoś nie lubi niespodzianek to zawsze może udać się do restauracji sieciowej. To w takich miejscach niezależnie od miasta zawsze można zjeść to samo sprawdzone danie. Patrząc na ceny posiłków warto sprawdzać ich gramaturę, ponieważ zwłaszcza w tych turystycznych miejscach zdarzają się tzw. naciągane historie.

 

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Poznaniu.

Mapa

Aktualności

-
AWF
Poznań, ul. Królowej Jadwigi 27

W Poznaniu po raz 7. odbędzie się Festiwal na Szage. Jest to spotkanie ludzi, których zamiłowaniem jest podróż, podziwianie przyrody i przeżywanie przygód. Podczas wydarzenia posłuchamy opowiadań podróżników, poznamy historie o dalekich krańcach świata. Przewidziane są także warsztaty dla dzieci i dorosłych. W programie również finał konkursu na prezentację z podróży.

Wstęp: 20-45 zł

www.facebook.com/events/352101275235817

MTP Sala Ziemi
Poznań, ul. Śniadeckich

Fani Jamesa Bonda doczekali się niezwykłego wydarzenia w Poznaniu. 28 stycznia 2018 roku w Sali Ziemi MTP odbędzie się koncert 007 James Bond Live. Na scenie wystąpi orkiestra i big-band, prowadzone przez Tomasza Szymusia. Wśród solistów, wykonujących najsłynniejsze filmowe przeboje muzyczne, usłyszymy Kasię Wilk, Jacka Kotlarskiego, Malwinę Kusior, Gabriela Fleszara czy Marka Sośnickiego. Prowadzeniem imprezy zajmie się Olivier Janiak.

Wstęp: 49-139 zł

pcc.mtp.pl/wydarzenie/007-james-bond-live/?instance_id=101

Teatr Wielki
Poznań, ul. Fredry 9

31 grudnia w Poznaniu będzie miał miejsce koncert sylwestrowy. Odbędzie się on na dużej scenie Teatru Wielkiego. Dyrygenturę obejmie Adi Bar. Na scenie zobaczymy solistów, chór i orkiestrę teatru. Koncert poprowadzi Jaromir Trafankowski. W programie m.in. J. Strauss „Zemsta nietoperza” czy F. Lehar „Kraina uśmiechu”.

opera.poznan.pl/Ca/event-31-12-2017-koncert-sylwestrowy-2017-2018

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 6 ℃
maks. 16 ℃
opady 0.14 mm
słabe opady deszczu
jutro
14 ℃
min. 10 ℃
maks. 14 ℃
opady 2.88 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
14 ℃
min. 9 ℃
maks. 15 ℃
opady 0.1 mm
słabe opady deszczu
2024-03-04
9 ℃
min. 6 ℃
maks. 9 ℃
opady 1.52 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!