Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu

Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu

Atrakcje o charakterze przyrodniczym w wielkich miastach to najczęściej ogrody zoologiczne pozwalające zwiedzających poznać rzadko spotykane i często egzotyczne gatunki zwierząt oraz piękne i malownicze ogrody botaniczne. Te ostatnie najczęściej należą do uniwersytetów, tak jak w przypadku poznańskiego Ogrodu Botanicznego przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Pomysł na ogród

Ogród Botaniczny założony został w wiele mówiącej dzielnicy Poznania – Ogrody – już w 1925 roku z prywatnej inicjatywy jednego z profesorów. Pod użytek Uniwersytetu Poznańskiego przeszedł dopiero kilka lat później, wyłączony z niego na czas II wojny światowej, wrócił z uniwersyteckie ręce już oficjalnie w 1949 roku. Od 1975 roku cały obszar ogrodu wpisany jest na listę zabytków i stanowi nieodłączną część botaniczno-historycznego charakteru miasta.

W latach 80-tych i 90-tych nastąpiła gwałtowna rozbudowa ogrodu, głównie dzięki przekazaniu przez miasto kolejnych hektarów na zagospodarowanie. Powstały dzięki temu botaniczne ekspozycje flory obu Ameryk i Afryki, wzbogacono również ekspozycje europejskie. Sam ogród botaniczny zaczął powoli zmieniać się z ośrodka naukowego w turystyczny. Z początku otwarty był dla zwiedzających jedynie w określone dni w roku, z biegiem czasu jednak dokonano modernizacji ogrodu i dostosowano go do szerszych celów turystycznych.

Zwiedzanie

Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu dzieli się na kolekcje szklarniową oraz gruntową, obie dostępne są dla zwiedzających. Oprócz pawilonów ozdobnych znajdują się w ogrodzie także pawilony naukowe i dydaktyczne, poświęcone geografii i systematyce roślin. Bogata kolekcja okazów zawiera również rośliny zagrożone całkowitym wyginięciem, rośliny rzadkie, bagienne, wodne. Ogród najlepiej zwiedzać na przełomie czerwca i lipca, gdy kwitnie w nim najwięcej rodzajów roślin.

Cennik i bilety

Dla turystów Ogród Botaniczny czynny jest przez cały rok, zawsze od godziny 9:00. W kwietniu i wrześniu działa do godz. 19:00, od maja do końca sierpnia do godz. 20;00, w październiku do godz. 18:00, a przez pozostałą część roku do godz. 17:00. Wejście jest darmowe dla każdego, wyjątkiem są tylko robione w ogrodzie sesje ślubne, plenerowe lub zdjęcia filmowe. Więcej informacji, w tym mapę ogrodu, można znaleźć na jego oficjalnej stronie: http://www.obuam.robia.pl/index.php

Polecane obiekty w pobliżu Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu