Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Noclegi w pobliżu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich to miejska biblioteka w Poznaniu. Wybudowano ją zgodnie z pomysłem hrabiego Edwarda Raczyńskiego w latach 1822-1828. Obecnie w budynku znajduje się dyrekcja instytucji, księgozbiór specjalny, a także wystawy czasowe.

Historia biblioteki

Biblioteka zaczęła działać w 1829 roku i była pierwszą publiczną książnicą stworzoną na ziemiach należących do zaboru pruskiego. Statut instytucji został opracowany przez jej fundatora, hrabiego Raczyńskiego. Zaczątkiem zbiorów był prywatny księgozbiór hrabiego zgromadzony z tomów pochodzących z kasowanych klasztorów. Zgodnie z prawem nadanym przez Fryderyka Wilhelma II wszyscy wydawcy Wielkiego Księstwa byli zobowiązani do dostarczania jednego egzemplarza każdej wydanej książki do poznańskiej biblioteki. Zgromadzony w ten sposób księgozbiór spłonął prawie w całości w czasie II wojny światowej. W 1994 roku zbiory instytucji liczyły 252 woluminy.

W latach 1829-1830 powstało nowe skrzydło przeznaczone na wystawę obrazów pochodzących z kolekcji Atanazego Raczyńskiego. Ostatecznie do tego nie doszło, skrzydło zamieniono w hotel, a potem zostało zniszczone w 1945 roku. Odbudowa biblioteki rozpoczęła się w 1953 roku, a autorką projektu była Janina Czarnecka. W 2013 roku miało miejsce otwarcie nowego gmachu biblioteki. Obecnie w bibliotece odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i literackich, między innymi Festiwal literatury dla dzieci, Festiwal słowa w piosence Frazy 2017, a także liczne spotkania z autorami.

Budynek

Frontowa elewacja budynku wzorowana jest między innymi na paryskim Luwrze. Tworzy ją dwanaście par korynckich kolumn umieszczonych na boniowanym cokole. Na kolumnach wspiera się architraw, który został zwieńczony balustradą. Cofnięcie pierwszego i drugiego piętra pozwoliło na stworzenie loggii. Jej sufit ozdobiono stiukowymi ornamentami. Na osi symetrii umieszczono trójkątny tympanon. W latach 2010-2013 zbudowano nowe skrzydło biblioteki, dzięki któremu możliwa stała się lepsza i wygodniejsza ekspozycja zbiorów. Przed budynkiem stoi pomnik fontanna Higiei.

Najważniejsze informacje dla turystów

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9.00 - 20.00, sobota 10.00 – 17.00. Szczegóły można poczytać na http://www.bracz.edu.pl

Polecane obiekty w pobliżu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu