Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Królewskiego w Poznaniu

Zamek Królewski w Poznaniu

Jeden z najstarszych królewskich zamków w Polsce, stanowiący podczas rządów Kazimierza Wielkiego największą świecką budowlę w naszym krajów. Mimo to zamek w Poznaniu nie jest aż tak znany jak ten w Krakowie, Warszawie czy nawet Lublinie. Niesłusznie, bo to prawdziwa perła zarówno pod względem architektonicznym, jak i w kwestii mieszczącego się tam obecnie oddziału muzealnego i jego ekspozycji.

Budowa zamku i jego historia

Bardzo trudno określić, kiedy powstały pierwotne fundamenty zamku w Poznaniu. Obecnie przyjmuje się, że w znanym do dziś kształcie powstał za panowania Przemysła II, a więc pod koniec XIII wieku, jednak niektórzy historycy są przekonani, że budowla mogła stać już za czasów Przemysła I. Budowa zamku królewskiego w Poznaniu została przerwana wraz ze śmiercią Przemysła II, następnie przez lata kontynuowana etapami i finalnie zakończona za Kazimierza Wielkiego.

Wybudowany w stylu gotyckim przez ponad 150 lat służył jako rezydencja królewska, w której monarchowie zatrzymywali się podczas pobytu w Poznaniu. Jednak wraz z upływem czasu zamek powoli niszczał i już na początku XVI wieku stracił status królewskiego, dlatego znów zarządzono jego przebudowę, tym razem na styl renesansowy. Nie została ona jednak dokończona z powodu pożaru. Ostateczny cios zamkowi zadały rozbiory – podczas II rozbioru zamek całkowicie zniszczono i rozkradziono, rozbierając go praktycznie do fundamentów. Dzieła zniszczenia dokonała II wojna światowa. Dopiero po niej rozpoczęto prace odbudowy zamku i stworzenia w nim muzeum.

Ekspozycje

Zamek Królewski stanowi obecnie jedną z filii Muzeum Narodowego w Poznaniu – Muzeum Sztuk Użytkowych. Do dyspozycji gości i turystów oddane są ekspozycje stałe w Sali Przemysła oraz tarasy widokowe. Specyfiką tego muzeum jest pokazywanie wyłącznie sztuki użytkowej, zarówno tej na przestrzeni dziejów, jak i w czasach współczesnych: mebli, ceramiki i porcelany, wyborów biżuteryjnych, ubrań, tkanin, broni. Łączna liczba eksponatów przekracza 2000 sztuk, co stanowi największy zbiór tego typu w Polsce.

Informacje turystyczne

Zamek otwarty jest od wtorku do czwartku (9:00-15:00), w piątek (12:00-21:00), sobotę i niedzielę (11:00-18:00). Wejście z biletem zezwala na oglądanie ekspozycji na wszystkich piętrach zamku oraz na wejście na tarasy widokowe. Cena biletu to 12 zł za normalny, 8 zł ulgowy, natomiast we wtorki wstęp jest bezpłatny.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem: http://www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych/

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Królewskiego w Poznaniu