Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kolejki Parkowej Maltanka w Poznaniu

Kolejka Parkowa Maltanka w Poznaniu

Jedną z ciekawszych i niebanalnych atrakcji znajdujących się w Poznaniu jest Kolejka Parkowa „Maltanka”, które swoje korzenie ma w 1956 roku. To właśnie wtedy staraniem hufców harcerskich oraz młodzieżowych hufców pracy zbudowano 1,5 kilometrową kolejkę miastową i uruchomiono jej pierwszy kurs. Obecnie est atrakcją turystyczną, która wiedzie wzdłuż Jeziora Maltańskiego i prowadzi do Nowego ZOO.

Dzieje kolejki

Na samym początku kolejka biegła od Ogrodu Jordanowskiego do Łęgów Dębińskich i nazywana była Harcerską Kolejką Dziecięcą. Dopiero podczas rozbudowy miasta i sieci dróg okazało się, że konieczne jest jej przeniesienie, aby nie kolidowała z nowo wytoczonymi ciągami ulic. Dlatego kolejkę przeniesiono na Maltę, a jej ponowne otwarcie miało miejsce w 1972 roku. Maltanka przeszła wtedy pod zarząd MPK i jest tam do dzisiaj – zmieniając jedynie swoją nazwę na Kolejka Parkowa „Maltanka”. Kolejkę odnowiono i wyremontowano, obecnie przewozi ponad 200 tysięcy osób każdego roku, co jest doskonałym wynikiem, bo działa wyłącznie w wiosenno-letnich miesiącach.

Atrakcja dla turystów

Trasa kolejki liczy 4 stacje (Maltanka, Balbinka, Ptyś, Zwierzyniec) i wiedzie wzdłuż brzegu Jeziora Maltańskiego, łącząc Rondo Środka z Nowym ZOO – tam też jest docelowa stacja kolejki, która sprawia, że kolejka cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród turystów. Przejazd całą trasą jest krótki, ale zdecydowanie warto się na niego skusić – podczas podróży można obserwować brzeg Jeziora Maltańskiego oraz całą gamę ośrodków sportowych i rekreacyjnych ulokowanych wzdłuż trasy. Przejazd się niezwykle ciekawy zwłaszcza dla młodszego pokolenia, dla dzieci to fantastyczna atrakcja, która doskonale sprawdza się przed docelową wizytą w ZOO, które znajduje się na końcu trasy.

Bilety i przejazdy

Kolejka Parkowa Maltanka podlega poznańskiemu MPK, ale obowiązują na nią osobne bilety w cenie 6 zł normalny i 4 zł ulgowy pozwalające na przejazd w jedną stronę. Można też zakupić bilet grupowy (powyżej 10 osób) lub rodzinny (dla 5 osób, w tym 2 dzieci).

Odjazdy kolejki odbywają się w sezonie wiosennym i letnim, najczęściej od połowy kwietnia do połowy września. W dni powszednie kolejka kursuje co godzinę, między 10:00 a 18:00, z ostatnim kursem o 18:45. W weekendy (soboty i niedziele oraz święta) kolejka wyjeżdża co pół godziny. Bilety można nabyć na stacji Maltanka oraz Zwierzyniec. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://www.mpk.poznan.pl/turystyka/maltanka

Polecane obiekty w pobliżu Kolejki Parkowej Maltanka w Poznaniu