Noclegi w okolicy Starego Rynku w Poznaniu
Stary Rynek Poznań
Istniejący od połowy XIII wieku poznański rynek przez wszystkie stulecia nieustannie pełnił swoją handlową i targową rolę. Także w czasach zaborów czy podczas działań wojennych kumulowało się na nim handlowe życie nie tylko miasta, ale i całej okolicy. Współcześnie również działają tu liczne sklepy, lecz niewątpliwie Stary Rynek w Poznaniu jest znany raczej ze swoich walorów turystycznych oraz kulturalnych.
Architektura rynku
Rynek poznański zbudowany jest na planie kwadratu o boku 141 metrów, stanowiąc przez to jeden z największych takich rynków w Polsce. Jednak wrażenie wielkości zaburzają znajdujące się tam budynki, które dzielą cały obszar na dwie prostokątne części. Na środku rynku ulokowany jest bowiem Ratusz wraz z domkami budniczymi, które tworzą barwną mozaikę, z drugiej zaś strony znajdują się arsenał (obecnie galeria), odwach i waga miejska. Kamienice otaczające Stary Rynek mają swoje korzenie nierzadko w XIII wieku – większość pochodzi z XV i XVI, ale z powodu zniszczeń wojennych praktycznie każda wymagała gruntownej odbudowy i renowacji. Oprócz tego Stary Rynek w Poznaniu może się pochwalić całym szeregiem nieco mniejszych atrakcji – zabytkowym pręgierzem oraz figurą Jana Nepomucena oraz sławną Studzienką Bamberki, która ma przynosić szczęście każdemu, kto jej dotknie. Uwagę turystów przyciągają również fontanny – Apolla, Neptuna, Marsa i Prozerpiny.
Towarzyskie centrum Poznania
Ze względu na swoją historię, lokację oraz doskonałe walory techniczne, Stary Rynek jest często miejscem organizowanych imprez kulturowych oraz spotkań towarzyskich, które wzbogacane są przez znajdujące się tu bary i kawiarnie oraz restauracje. Rok rocznie odbywają się tu zabawy sylwestrowe, koncerty i Dni Poznania; organizowany jest również Jarmark Świętojański, Betlejem Poznańskie a od kilku lat także Festiwal Dobrego Smaku. Popularną imprezą o randze międzynarodowej jest z kolei Festiwal Rzeźby Lodowej.
Turystyczny obowiązek
Być w Poznaniu a nie odwiedzić Rynku – gdzie wstęp jest całkowicie darmowy i całodobowy – to jak nie być w Poznaniu w ogóle. Szczególnie, że to właśnie tutaj znajduje się ratuszowa wieża zegarowa ze sławnymi koziołkami, które punktualnie w południe trykają się rogami i stanowią jedną z najważniejszych turystycznych atrakcji miasta. W pobliżu znajdują się zabytkowy kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, bazylika farna oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!