Polańczyk

Polańczyk

Polańczyk – niewielka wieś wczasowo-uzdrowiskowa leżąca w województwie podkarpackim, zyskała popularność wśród turystów i pacjentów sanatoryjnych ze względu na swoje położenie na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Po utworzeniu Zalewu Solińskiego w latach 60. XX wieku wieś znacznie zmieniła swój wcześniejszy charakter, stając się miejscem lokalizacji licznych domów wczasowych i sanatoriów.

Historia Polańczyka

Lokowana na prawie wołoskim wieś Polańczyk powstała w dobrach należących do rodu Kmitów. Istniała już od XVI wieku, nosząc wcześniej inną nazwę Polieszczańskie, a obecna nazwa została przyjęta pod koniec XVII wieku, kiedy wieś należała do rodu Polańskich. Później Polańczyk przechodził z rąk do rąk, należąc m. in. do rodu Karsznickich, Łempickich, Ankwiczów, Sołtyków, Kuczkowskich, Ferdynanda Wydry oraz Franciszka Cieślińskiego, który był ostatnim właścicielem wsi do 1945 roku.

Dzieje wsi do XX wieku nie były raczej dobrze znane. Wiadomo, że zamieszkiwała tutaj nie tylko ludność polska, ale też ukraińska i rusińska, która została wysiedlona po II wojnie światowej. Jej dynamiczny rozwój rozpoczął się wraz z powstaniem Zalewu Solińskiego oraz uznaniem w 1974 roku Polańczyka za miejsce mające potencjał ku leczeniu uzdrowiskowemu. To właśnie dzięki temu zaczęto otwierać tutaj pierwsze domu uzdrowiskowe i sanatoryjne.

Polańczyk jako miejscowość uzdrowiskowa

W Polańczyku znajdziemy obecnie około tysiąc dwieście miejsc dla pacjentów chcących skorzystać z wyjątkowych warunków leczniczych panujących w tej bieszczadzkiej miejscowości. Na terenie Polańczyka występują wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe oraz jodkowe, które służą szczególnie w przypadkach chorób kobiecych, chorób układu moczowego i oddechowego. Chętnie goszczą tutaj nie tylko kuracjusze – bliskość Bieszczad i atrakcji Zalewu Solińskiego powoduje, że co roku przybywa tu mnóstwo osób ceniących sobie naturalną przyrodę tych terenów i na poły dzikie szlaki turystyczne, które ciągle można znaleźć w niektórych miejscach w tych górach.

Zabytki Polańczyka

W samym Polańczyku znajdziemy niewiele historycznych zabytków, warto więc tym bardziej zwrócić uwagę na te, które opowiadają dawne dzieje tej beskidzkiej miejscowości. Dawna Cerkiew pod wezwaniem św. Męczennicy Pareskawii wybudowana w 1909 roku na miejscu drewnianej cerkwi z XVIII wieku, została przejęta przez kościół katolicki po II wojnie światowej i od 1948 roku mieści się tutaj Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Niestety, nie została zachowane dawne wyposażenie cerkiewne, a ze znajdującego się tutaj dawniej cmentarza zachowały się raptem dwa nagrobki. Innym świadectwem dawnych czasów jest kamienna kapliczka nad Jeziorem Solińskim pochodząca z XIX wieku.

Atrakcje sportowe w Polańczyku

Dla wielbicieli sportów wodnych Polańczyk to w dzisiejszych czasach ośrodek regatowy, których różne odmiany odbywają się tutaj co roku. Można ścigać się tutaj w regatach wioślarskich, motorowodnych, windsurfingowych, żeglarskich czy nawet regatach na lodzie. Do najważniejszych zawodów tego typu w Polańczyku należą coroczne zawody o Puchar Burmistrza miasta Sanoka oraz Puchar Wójta Gminy Solina, których najważniejsze wydarzenia mają miejsce w ośrodku wypoczynkowym Zjawa. Tutaj można obserwować nie tylko zmagania zawodników, ale też wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących, jak koncerty zespołów szantowych, dyskoteki pod gołym niebem, ogniskach czy innych atrakcjach promujących przy okazji region otaczający Polańczyk.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Polańczyka

Jeśli chcemy ruszyć gdzieś dalej niż nad Jezioro Solińskie i z Polańczyka, warto odwiedzić znajdujące się w okolicy Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie prezentujące pamiątki z życia codziennego dawnych mieszkańców gminy Solina. Zbiory gromadzone były przez ponad 30 lat przez nieżyjącego już pasjonata tutejszej historii, nauczyciela języka polskiego - Władysława Wojtonia oraz obecnego kustosza muzeum Stanisława Drozda. Obecnie poszerzane są dzięki zaangażowaniu uczniów tutejszej szkoły oraz ich rodziców. Warto więc obejrzeć tutaj zbiory fotografii, przedmiotów codziennego użytku, dokumentów i strojów z tego regionu, aby nieco lepiej poznać okolice, w których wypoczywamy.

Z kolei przyrodę regionu Bieszczad warto poznać poza wycieczkami w teren w znajdującym się w Ustrzykach Dolnych Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym znajdziemy stałe ekspozycje prezentujące florę i faunę tych okolic oraz wystawy czasowe poświęcone kulturze tego regionu.

Co zjeść w Polańczyku?

Będąc w Polańczyku i rejonie Bieszczad, warto zwrócić uwagę na tutejsze smakołyki regionalne. Do wytwarzanych tutaj przysmaków należą m. in. wyrabiane tradycyjnie sery, wśród których znajdziemy bieszczadzką fetę, bundze, oscypki czy sery solankowe. Znajdziemy je w gospodarstwach specjalizujących się w kultywowaniu tradycyjnego serowarstwa, będąc w Polańczyku zapytajmy więc tutejszych mieszkańców, gdzie warto udać się w ich poszukiwaniu.

Korzystając z menu restauracyjnego, spróbujmy też tutejszych specjalności kulinarnych, z których jedną z najpopularniejszych jest placek po bieszczadzku, będący naprawdę solidną porcją dwóch grubych placków ziemniaczanych z mięsnym gulaszem np. z baraniny. Dla zwolenników nieco lżejszej diety polecane są świeże bieszczadzkie pstrągi, a w sezonie letnim przede wszystkim naleśniki z jagodami z ponadnormatywną ilością owoców.

Noclegi w Polańczyku

Dzięki utworzeniu w 1974 roku uzdrowiska w Polańczyku, miejscowość ta dysponuje obszerną bazą noclegową, w ramach której możemy znaleźć nocleg w hotelach, domkach wypoczynkowych i letniskowych, sanatoriach, ośrodkach wczasowych lub wypoczynkowych. Największą popularnością w letnim sezonie cieszą się oczywiście noclegi w domkach zlokalizowanych tuż nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Można także skorzystać z bogatej oferty agroturystycznej rosnącej w ostatnich latach w siłę, będącej bowiem współcześnie głównym źródłem zarobku mieszkańców tego regionu. Baza noclegowa w Polańczyku, dzięki regularnemu rozbudowywaniu i unowocześnianiu, daje możliwość znalezienia naprawdę zróżnicowanej oferty i standardu zadowalającego nawet najbardziej wymagających turystów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Polańczyku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 12 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
18 ℃
min. 12 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.11 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
11 ℃
min. 6 ℃
maks. 12 ℃
opady 15.99 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-10-12
9 ℃
min. 4 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!