Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - miasto znajdujące się w zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie oświęcimskim. Jedno z największych miast Małopolski. Miasto znajduje się w centrum Kotliny Oświęcimskiej, między Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Przez miejscowość przepływa rzeka Soła.

Historia

Miasto lokowane było na mapie Polski w 1272 roku. Nazwa Oświęcim jest nazwą typowo polską - w przeszłości pojawiały się jej różne wersje (np. Osvencin czy Oswencin). Nazwę miasta wymienił także sam Jan Długosz w swojej księdze. Oświęcim posiada bogatą historię - był jednym z najstarszych grodów kasztelańskich w Polsce. Roszczenia do miasta przechodziły z rąk polskich do czeskich, by finalnie trafić w granice Polski. Potop szwedzki doszczętnie zniszczył Oświęcim, a jego odbudowa trwała latami. Następnie został on wcielony w zakres ziemi zaboru austriackiego. W 1939 roku wraz z rozpoczęciem agresji niemieckiej na Polskę, to właśnie Niemcy wcieliło Oświęcim w swoje granice na mocy specjalnego dekretu. Ze względu na dobrą lokalizację i warunki geograficzne umiejscowiono tam jeden z największych obozów koncentracyjnych, w którego skład wchodziło kilka mniejszych części. By zrealizować ten plan, agresorzy wysiedlili mieszkańców miasta, a część z nich umieścili w nowo powstałym obozie. Zbudowana tu także została fabryka chemiczna. Wkroczenie wojsk radzieckich przyniosło teoretyczne wyzwolenie obozu, który później przekształcony został w obóz przejściowy dla jeńców wojennych. Podczas okresu komunizmu w Oświęcimiu zbierali się członkowie NSZZ "Solidarność" oraz twórcy nielegalnych czasopism. Współcześnie miasto jest bardzo znane ze względu na posiadanie na swoim terenie jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych, co sprowadza w jego granicę turystów z całego świata.

Najbardziej charakterystyczne miejsca

Najbardziej znanym miejscem są pozostałości po obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, na terenie którego obecnie funkcjonuje muzeum. Zwiedzać można różne jego oddziały, które przekazują odwiedzającym historię ludzkiego okrucieństwa. Na terenie obozu obejrzeć można komory gazowe, w których masowo mordowani byli uwięzieni, ściany śmierci czy przedmioty ofiar - ich buty czy ubrania. Niejednokrotnie pojawiali się w tym miejscu przywódcy wielu państw, organizacji, przywódcy religijni by oddać hołd ofiarom tego miejsca.

Oświęcim posiada także inne zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić. Jednym z nich jest średniowieczny wczesnogotycki zamek wzniesiony na szczycie wzgórza. Budynek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli - był on własnością rodziny książęcej, która nie mogąc się później pogodzić z jego stratą, postanowiła sama zorganizować oblężenie. W związku z licznymi konfliktami z zamkiem w tle, był on wielokrotnie niszczony i przebudowywany, jednak można zwiedzać jego fragmenty współcześnie. Kolejnym miejscem wartym uwagi turystów jest rynek. W każdym mieście znajduje się taki centralny plac, od którego wszystko się zaczęło. Rynek w Oświęcimiu niedawno przeszedł rewitalizację, która przywróciła mu dawny wygląd miejskiego placu centralnego. Chwila odpoczynku na ławkach pozwala poznać najważniejsze informacje dotyczące historii miasta.

Atrakcje

Jedną z najbardziej znanych oświęcimskich atrakcji jest Life Festival Oświęcim zainicjowany w 2010 roku przez Darka Maciborka. Festiwal łączy w sobie występy muzyczne (od mniej znanych polskich twórców przez gwiazdy światowego formatu), projekcje filmów, spotkania, warsztaty, wystawy zdjęć, a także dyskusje poruszające tematy dyskryminacji i braku akceptacji. Potrzebę prowadzenia rozmowy na takie tematy potęguje historia miasta.

W Oświęcimiu znaleźć można również ciekawe miejsca dla najmłodszych. Park Family Fun oferuje całym rodzinom spędzenie czasu w ciekawy sposób - na zabawie. W skład budynku wchodzą m.in. sale zabaw dla dzieci, kawiarnia czy specjalne strefy zabaw. Dodatkowo zamówić można opcję opieki indywidualnej dla dziecka.

Nocleg

Oświęcim jako miasto niezwykle popularne i często odwiedzane przez turystów z całego świata, posiada odpowiednio szeroką bazę noclegową. Poszukując miejsca zakwaterowania można znaleźć wiele ofert dotyczących miejsc noclegowych znajdujących się zarówno w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Największą liczbę stanowią kwatery prywatne i pokoje gościnne. Można także zatrzymać się w jednym z hoteli lub w gospodarstwach agroturystycznych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Oświęcimiu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 14 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
18 ℃
min. 13 ℃
maks. 20 ℃
opady 0.69 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
13 ℃
min. 11 ℃
maks. 15 ℃
opady 3.56 mm
umiarkowane opady deszczu
2019-09-18
11 ℃
min. 7 ℃
maks. 12 ℃
opady 2.31 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!