Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku w Oświęcimiu

Zamek w Oświęcimiu

Niewielu turystów zdaje sobie sprawę z tego, jak starym miastem jest Oświęcim oraz że istniał on już w czasach średniowiecznych. Jeszcze mniej osób wie, że na jego terenie znajduje się zamek, zachowany na zewnątrz w niemal idealnym pierwotnym stylu. Obecnie mieści się w nim muzeum o charakterze historycznym, w którym organizowane są też różne imprezy kulturalne.

Dzieje zamku w Oświęcimiu

Początki budowli datowane są na wiek XIII, gdy najpierw powstała tu obronna wieża, a następnie wokół niej dobudowywano kolejne budynki militarne służące do ochrony miasta. Budowa pierwotnego zamku zakończyła się w wieku XVI i przez ponad sto pięćdziesiąt lat pełnił on swoją funkcję obronną. Niestety wraz z kolejnymi wojnami oraz najazdem szwedzkim znaczenie oświęcimskiego zamku powoli malało, a dodatkowo zamek znacznie ucierpiał w wyniku podmywania go przez rzekę. Dlatego na początku XIX wieku został porzucony i powoli niszczał, przeznaczony przez austriackiego okupanta do rozbiórki. Finalnie jej nie zrealizowano, za to po odzyskaniu niepodległości podjęto pierwsze działania dążące do restauracji zamku. W czasie II wojny światowej mieściły się tu siedziby niemieckich oficerów. Wydrążono wtedy tunele oraz bunkry przeciwlotnicze. Zamek odzyskał dawną świetność dopiero w ostatniej dekadzie, gdy utworzono w nim Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Funkcja muzealna

Oferta muzeum jest bardzo szeroka, podzielona na ekspozycje stałe i czasowe oraz zajęcia edukacyjne kierowane przede wszystkim do szkół. Wśród ekspozycji stałych znajdują się sale archeologiczne, opowiadające o początkach tych terenów, sale mieszczańskie, pokazujące codzienne życie mieszkańców Oświęcimia oraz wnętrza domów żydowskich, katolickich wraz z jadalniami, salonami i kuchniami. Wśród ekspozycji czasowych spotkać można wystawy bursztynów, ceramiki, dzieł malarskich i rzeźb. Oferta edukacyjna to z kolei ciekawe prelekcje wraz z wyświetlanymi filmami, które opowiadają o historii zamku oraz mieście Oświęcim.

Bilety i zwiedzanie

Wstęp kosztuje 5 zł lub 3 zł i tyle samo zapłacimy też za wejście na wieżę. We wtorki zwiedzanie jest natomiast całkowicie bezpłatnie. Grupy zorganizowane mają też możliwość skorzystania z opieki przewodnika. Muzeum Zamek w Oświęcimiu otwarte jest od października do kwietnia (pon-czw 10:00-16:00, pt 10:00-15:00, ndz 11:00-15:00), w pozostałe miesiące w poniedziałki jest nieczynne, natomiast otwarte jest od wt-pt 10:00-18:00, a w soboty i niedziele 11:00-18:00.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Oświęcimiu