Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy rynku w Oświęcimiu

Rynek w Oświęcimiu

Rynek miejski w Oświęcimiu został zaplanowany, kiedy przeprowadzano średniowieczną lokacje miasta. Miał znajdować się w centrum miasta i stanowił najważniejszy punkt handlowy.

Historia rynku

Początkowo rynek miejski w Oświęcimiu otoczony był przez drewnianą zabudowę. W tym miejscu skupiały się najznaczniejsze kamienice mieszczańskie, a także znajdowała się siedziba miejskich władz. W tej chwili jest on otoczony murowanymi budynkami pochodzącymi głównie z XIX wieku. W maju 2014 roku zakończono modernizację rynku, która obejmowała między innymi częściowe przywrócenie temu miejscu oryginalnego, przedwojennego wyglądu. Oznaczało to położenie brukowanej nawierzchni, a także odbudowanie studni.

Atrakcje na rynku miejskim

Po renowacji na rynku pojawiły się nowe, ciekawe elementy, między innymi umieszczono szklaną płytę nad fragmentami murów XVI-wiecznego ratusza, który był pierwszym tego typu budynkiem w mieście. Dodatkowo w części północno-wschodniej zbudowano podświetlaną fontannę. Na rynku można także znaleźć tablice przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii miasta. Znajdują się one na ławkach ustawionych po obu stronach rynku. Umieszczono tu także punkt informacji turystycznej, a na płycie centralnej miasta działa wiele lokali gastronomicznych. Wokół rynku znajduje się interesująca zabudowa - XIX- wieczny ratusz oraz wiele kamienic pochodzących z tego okresu, np. Kamienica Ślebarskich, w której znajduje się siedziba Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, a także kamienica o numerze 11 - na przełomie XIX/XX wieku był tu hotel, w którym gościł między innymi Józef Piłsudski.

Ciekawostki

W 2009 roku został wyburzony pawilon handlowy "Tęcza", który powstał w latach 60 XX wieku. Pawilon postawiono na bunkrze pochodzącym z czasów II wojny światowej. Wyburzenie starego pawilonu było przełomowym momentem w historii rynku i dało początek rewitalizacji rynku głównego w Oświęcimiu. W tej chwili ślad, który pozostał po niemieckim bunkrze został otoczony metalowym otokiem. Rewitalizacja nie objęła natomiast odtworzenia pomnika św. Jana Nepomucena, który został zniszczony w czasie okupacji niemieckiej.

Polecane obiekty w okolicy rynku w Oświęcimiu