Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wieża Obronna w Oświęcimiu

Noclegi w okolicy Wieży Obronnej w Oświęcimiu

Wieża Obronna w Oświęcimiu

Wieża Obronna w Oświęcimiu to najstarsza budowla znajdująca się na wzgórzu zamkowym. Jej budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XII wieku. Prawdopodobnie wzniesiono ją w ramach odbudowy grodu, który został spalony w czasie najazdu Tatarów.

Historia wieży

Wzniesienie Wieży Obronnej było istotnym elementem przekształcenia drewniano-ziemnego grodu w murowany zamek. W przeciwieństwie do większości podobnych budowli pochodzących z tego okresu, wieża została wzniesiona z cegły. Prawdopodobnie zgodnie z pierwotnym projektem miała zostać zbudowana z kamienia, ale w trakcie prac zmieniono plany i zastosowano cegłę. W XV wieku połączono wieżę z obronnym obwodem. Obronę zamku dodatkowo wzmocniono przez wzniesienie baszty znajdującej się od strony wschodniej, co umożliwiło zastosowanie obrony skrzydłowej. Pożar na początku XVI wieku zniszczył dużą część zamku, ale wieża ocalała w całości. W XVIII wieku zaniedbania rządku austriackiego doprowadziły do znacznego zniszczenia tej budowli. Wieżę od całkowitego zniszczenia uratowano na początku XX wieku, kiedy to przeprowadzono kompleksowy remont.

Architektura

Podstawę wieży stanowi cokół zbudowany z kamiennych ciosów. Budowę ukończono w XIV wieku, zaniechano jednak używania kamienia i zastosowano formowane ręcznie cegły. Budynek zbudowano na planie kwadratu o boku długości około 10 metrów. Na poziomie dziedzińca grubość ścian wynosi natomiast około 4 metrów. Otwór, który pierwotnie służył jako wejście do wieży obecnie znajduje się na wysokości 10 metrów nad dziedzińcem. Niegdyś do wejścia prowadziły zewnętrzne schody wykonane z drewna.

Przez pewien czas wieża służyła jako więzienie - wewnątrz nadal znajduje się loch wykorzystywany do przetrzymywania więźniów. Wieża pozostawała w stanie ruiny przez ponad 200 lat i została odnowiona dzięki staraniom Karola Kaszmy, który był właścicielem zamku na początku XX wieku. Przeprowadził on remont całego budynku. W tym czasie między innymi przykryto górny poziom dachem namiotowym i uzupełniono ubytki w murze. Na początku XXI wieku przeprowadzono konserwację wieży.

Podstawowe informacje

Zwiedzanie wieży jest możliwe w następujących godzinach: październik – kwiecień pon.- czw. 10:00-16:00, piątek 10:00-15:00, sobota nieczynne, niedziela 11:00-15:00. W maju w pon. wt. i czw. 10:00-16:00, środy 10;00-18:00, piątki 10:00-15:00, sobota nieczynne, niedziela 11:00-15:00. W sezonie od czerwca do września w poniedziałki wieża jest zamknięta, zwiedzać można wt. - pt. w godz. 10:00-18:00, w w sobotę i niedzielę 11:00-18:00. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, grupowy 3 zł, rodzinny 12 zł.

Polecane obiekty w okolicy Wieży Obronnej w Oświęcimiu