Noclegi w pobliżu Muzeum Żydowskiego i Synagogi w Oświęcimiu
Muzeum Żydowskie i Synagoga w Oświęcimiu
Oświęcim jest miastem kojarzonym przez turystów przez pryzmat niemieckich obozów koncentracyjnych, które w czasie II wojny światowej mieściły się na jego terenie. Współcześnie w Oświęcimiu poświęca się więc Żydom wiele miejsca – działa tu więc synagoga i Muzeum Żydowskie, które stanowią jedną organizacyjną całość.
Muzeum Żydów
Jest to instytucja powstała z prywatnej inicjatywny zagranicznego stowarzyszenia, które otworzyło muzeum, tuż obok działającej nieustannie synagogi wybudowanej jeszcze pod koniec XIX wieku. Zbudowano najpierw większy kompleks – Centrum Żydowskie – w skład którego weszło muzeum. Obecnie prezentowane są w nim wystawy obrazujące historię lokalnych Żydów na przestrzeni lat, sięgającą początków XVI wieku, gdy Żydzi zaczęli przybywać do Oświęcimia. Znaczną część ekspozycji stanowią pamiątki, fotografie oraz przeróżne dokumenty, które przypominają o tragicznych losach tej społeczności w latach 1939-1945 oraz późniejszych, już czasach sowieckich. Wystawa w muzeum kończy się wyświetlaniem krótkiego filmu z nagranymi wspomnieniami Żydów zamieszkujących wtedy Oświęcim.
Synagoga
Pierwsza synagoga działała już w latach 90 XIX wieku, ale okazała się zdecydowanie zbyt mała dla rosnącej żydowskiej populacji Oświęcimia. Z tego powodu zdecydowano się na zakupienie ziemi oraz postawienie nowego budynku do modlitwy. Ten funkcjonował od co najmniej 1918 roku aż do czasu wybuchu II wojny światowej, gdy synagoga została ogołocona przez hitlerowców ze wszystkich dóbr oraz mocno zdewastowana. Sytuacja poprawiła się nieco po 1945 roku, ale nie na długo, bo choć budynek odzyskał swój religijny charakter, to wkrótce z racji prześladowań oświęcimscy Żydzi w ogóle opuścili miasto. Budynek został więc przejęty przez państwo i zwrócony społeczności żydowskiej dopiero w roku 1998. Po przeprowadzeniu remontów i odrestaurowaniu wnętrza, synagoga znów od 2000 roku pełni funkcję religijną.
Zwiedzanie
Możliwość zwiedzania zarówno Muzeum Żydowskiego, jak i synagogi dostępna jest przez cały rok i połączona z ogólną ofertą Centrum Żydowskiego, które opiekuje się tymi obiektami. Zamknięte są jedynie w soboty oraz w święta żydowskie. Od niedzieli do piątku muzeum działa w godzinach 10:00-18:00 (kwiecień-wrzesień) oraz 10:00-17:00 (październik-marzec). Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Ceny biletów wstępu ustalane są indywidualnie na miejscu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!