Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu

Kościół Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu znajduje się w pobliżu Starego Miasta, można go zobaczyć z Mostu Poniatowskiego. Pierwsze wzmianki na temat tej budowli pojawiają się w latach 1325-1327, wcześniej w miejscu obecnego kościoła prawdopodobnie zlokalizowany był budynek z drewna.

Historia kościoła

Dokładna data wybudowania tego kościoła nie jest znana. Przypuszcza się, że w XII wieku w tym samym miejscu istniał już kościół parafialny wzniesiony z drewna, który był przeznaczony przede wszystkim dla mieszkańców oświęcimskiego podgrodzia. Na wzgórzu zamkowym w obrębie grodu znajdowała się natomiast kaplica. Zgodnie z przekazami budowla z drewna miała jednak spłonąć w trakcie najazdu Tatarów w 1241 roku.

W drugiej połowie XIII wieku postawiono murowany kościół. Prezbiterium XVI-wiecznej budowli przykryto sklepieniem kolebkowym z lunetami. Mury sięgały jedynie do poziomu okien, znajdujące się wyżej nawy, strop, wieża i ściany zrobiono z drewna. Z tego powodu kościół był narażony na kolejne pożary, które kilkakrotnie go niszczyły. W czasie II wojny światowej gestapo zajęło budynek plebanii i przeznaczyło go na swoją siedzibę. Po zakończeniu wojny budynek został wykorzystany jako siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Architektura

Kwadratową wieżę zbudowano w latach 1863-77. Obecnie kościół jest murowany, orientowany, ma prostokątne prezbiterium dwuprzęsłowe. Zakrystia została umieszczona od strony południowej, od północnej natomiast wybudowano kaplicę Chrystusa ukrzyżowanego. Prezbiterium połączono z budynkiem korpusem tęczą w kształcie łuku półkolistego. Z każdej strony przejście z nawy głównej do naw bocznych ma formę prostokątnych arkad z dekoracją pilastrową. Dodatkowo od strony północnej znajduje się również niewielka kaplica poświęcona św. Maksymilianowi Marii Kolbe. Na wschodniej ścianie prezbiterium można zobaczyć między innymi krucyfiks pochodzący z drugiej poł. XVII wieku. Na ołtarzu znajdują się barokowe figury aniołów oraz św. Pawła i św. Piotra. Kolejnym ciekawym elementem wyposażenia kościoła wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu jest marmurowa chrzcielnica datowana na 1613 rok.

Szczegóły na stronie: http://wniebowziecie.oswiecim.duszpasterstwa.bielsko.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu